Leonardo’nun yazısı

0
5813

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından ,döneminin önemli bir düşünürü, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamı Leonardo da Vinci’nin not defterlerini duymayan kalmamıştır. Da Vinci, hayatı boyunca yaptığı gözlemleri, bilim, sanat ve hayat hakkındaki düşüncelerini not defterine kaydetmiş. Ve 13.000 sayfa nottan bugün yaklaşık 7000 sayfası korunabilmiştir.

Kişisel notlar ayna yazı sistemi ile:

Hayret edilecek nokta ise Leonardo da Vinci’nin sadece başkaları tarafından okunması gereken metinleri normal standart yazı ile yazması, kendi kişisel notlarını ise sayfanın sağından soluna doğru ve ayna yazı sistemiyle yazmış olmasıdır. Leonardo’nun harfleri de aynadaki görüntüleriymişçesine ters yazılmıştır.

Leonardo da Vinci’nin çağdaşları onun yazı yazarken ve resim yaparken sol elini kullandığını söylemişler, kendisi de zaman zaman çizimlerde sol elini resmetmiştir. Leonardo’nun zamanında solak olmak sık rastlanan birşeydi ancak batıl inançlardan dolayı çoğu kişi sol elini kullanmaya başlayan çocukları sağ elini kullanmaya zorluyorlardı.

vinci yazısı

Leonardo’nun neden sağdan sola yazdığını ve yazılarının aynada yansımış gibi ters yazıldığını kimse bilmemektedir. Ancak birkaç olasılık öne sürülmüştür:

  • Diğer insanların yazılarını okumasını zorlaştırmak ve dolayısıyla fikirlerini çalmalarını önlemek için bu tür yazmış olabilir.
  • Zamanın güçlü Roma Katolik Kilisesi tarafından benimsenmeycek bilimsel fikirlerini saklamak için bu yöntemi seçmiş olabilir.
  • En çok dillendirilen olasılık ise Leonardo’nun temiz çalışabilmek için bu yöntemi seçtiği olasılığıdır. Sol elini kullanarak soldan sağa mürekkeple yazıldığında ele bulaşan mürekkebin kağıdı kirletme olasılığı yüksektir. Sağdan sola yazıldığında ise bu olasılık ortadan kalkacaktır.

Ancak gelmiş geçmiş en büyük dehalardan birinin neden böyle bir yöntem kullandığı hala bir bilinmeyendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here