Virüsler Başka Virüsleri Enfekte Edebilir mi?

0
1126

Uzun süredir canlı olup olmadığı tartışılan virüsler canlı hücreleri enfekte edebilen, ancak canlı bir hücre içinde çoğalabilen,kapsit adlı bir protein örtü içinde bulunan genetik malzemeden oluşan, fakat bir hücre olmayan mikroskobik oluşumlardır.

İnsanlar, ökaryot (hayvan, mantar ve bitkiler) ve prokaryotlar (bakteri ve arkaeler) virüsler tarafından enfekte edilebilirler. İnsanlar üzerinde birçok tedavisi zor hastalığa neden olurlar. Antibiyotiklerin etki etmediği virüsler için çok az sayıda antiviral ilaç geliştirilebilmiştir. Virüslerle oluşan hastalıkları engellemenin bilinen en iyi yolu bağışıklık sistemini güçlendirmek ve aşı olmaktır.

virüs

Peki virüsleri hasta ederek, örneğin başka bir virüsle enfekte ederek öldürebilirmiyiz?

Bakterileri  enfekte eden virüslere bakteriofaj denmektedir. Peki acaba bakteriofajlar gibi virofajlar da olabilir mi?

2003 yılında Marsilya’daki Mediterranee Üniversitesi’nden Claverie ve Didier Raoult  ve ekibi, Bradford İngiltere’deki bir su soğutma kulesinde mimivirus adı verilen dev bir virus keşfettiler. Bir tür amipin içinde bulunan mimivirus büyüklüğünden ötürü uzun süre bakteri olarak algılandı ve dondurularak saklandı. Daha sonra yapılan çalışmalarda bunun bir bakteri olmadığı, protein kodlayan 900 den fazla geni olan, diğer virüslerden çok büyük, bazı bakterilerin de yaklaşık 3 misli büyüklüğünde yaklaşık 400 nanometre (nm) çapında dev bir virüs olduğu keşfedildi. Mikrobu taklit ettiği için Acanthamoeba polyphaga mimivirus adı verildi. Bu viroloji dünyasında büyük heyecan yarattı.

Mimivirus üzerinde çalışmalarını sürdüren Roult ve çalışma arkadaşları 2008 yılında bu kez Paris’teki bir su soğutma kulesinde yeni bir mimivirüs türüyle karşılaştı. Bu yeni tür mimivirüsten çok daha büyük olduğu için mamavirüs olarak adlandırıldı.

Mamavirüs

Mamavirüsün bulunması beklenen heyecanı yaratmadı çünkü elektromikroskopla yapılan inceleme sırasında bu virüse yapışık çok daha küçük bir virüs bulunmuş ve bu daha büyük bir heyecan yarattı. Mamovirüsten çok daha küçük olan ve sadece 21 genden oluşan bu virüse ilk insan yapımı uydu olan sputnikin adı verildi. Sputnik üzerinde çalışmalarını derinleştiren ekip Sputnik’in, mamavirüsün çoğalma mekanizmasını etkilediğini, çarpık virüs yapıları ve kusurlu kapsidler üretmesine neden olduğunu ortaya çıkardı.

Böylece mamavirüsün bir başka virüs tarafından enfekte edilmesi virüslerin canlı olup olmadığı konusundaki tartışmaları yeniden gündeme getirdi.(virüsler ancak canlıları enfekte ederler) Ve en önemlisi bakteriofaj virüslerle bakteriler arasındaki parazitik ilişkinin bir benzerinin mamovirüs ile sputnik virüsü arasında yaşanması “virofaj” terimini bilim dünyasına kazandırdı.

Sputnikin genlerinden 13 tanesinin bilinen başka genlerle küçük benzerlikler göstermesi (özellikle okyanus sularındaki genler) genler arası paralel geçiş şüphesi oluşturmaktadır. Bu bulgularSputnik’in daha geniş bir virüs ailesinden olabileceği olasılığını güçlendirmektedir.

Şimdi asıl soru herhangi bir virüsün Sputnik gibi bir virüs tarafından enfekte edilip edilmeyeceğine gelip düğümleniyor. Mamovirüsler  ve mimivirüslerin diğer virüslerden çok daha büyük olması enfekte olmaları için belirleyici etken olabilir.Bir başka deyişle grip veya HIV virüsü sputnik benzeri virüslerden etkilenmeyecek kadar küçük olabilir.

Ancak ileride tüm virüsleri etkileyebilecek yeni virofajların keşfedilip keşfedilmeyeceğini kim bilebilir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here