Ada içinde göl, göl içinde ada, ada içinde göl, göl içinde ada

0
2257
Bir ada düşünün. Bu ada Dünya’nın 8. en büyük adası. Adanın içinde bir göl, ve bu gölün içinde başka bir ada var. Bu adanın da içinde bir göl var ve sıkı durun bu gölün de içinde bir ada var.

ada

Kuzey Amerika kıtasının Kuzeyinden Grönland’a kadar uzanan Kanada Arktik Adaları büyüklü küçüklü 15 tane adadan oluşuyor. Bu adalardan birisi Victoria Adası (veya Kitlineq). Nunavut ve Kanada’nın Kuzeybatı Bölümü arasında yer alıyor. 217.291 km2 lik alanıyla Dünya’nın en büyük 8. adası  ve Kanada’nın en büyük 2. adası. 2006 yılında yapılan nüfus sayımı verilerine göre nüfusu 1.875. Ada üzerinde irili ufaklı bir çok göl barındırıyor. Adanın güney kıyılarından yaklaşık 75 km içeride parmak şekilli bir dizi göl bulunuyor.

victoria adası

İşte yazımızın konusu olan ve henüz bir adı olmayan ada bu gölün içindeki bir adanın içindeki gölde bulunuyor. Bu alt-alt-alt ada yaklaşık 4 dönüm büyüklüğünde ve muhtemelen insan ayağı deymemiş bir bölge. Adayı ise Google Earth’ı sürekli tarayan harita meraklıları bulmuş. 69.793° N, 108.241° W koordinatlarını girerek siz de bu tuhaf adayı bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here