Avucunuzda bir metali eritebilirmisiniz?

0
964

Yanıtımız evet. Kimyasal sembolü Ga, atom numarası 31 olan Galyum düşük bir erime noktasına (29,76 ° C) sahiptir ve avuç içinde eriyen bir metaldir. Söz konusu galyum metali olunca avucunuzda bir metali eritebilirmisiniz sorusunun yanıtı evet oluyor.

galyum

Galyum

Avucunuza aldığınız katı bir galyum kristaline elinizle bastırırsanız vücut ısınızın galyumu yavaş yavaş gümüşi metalik bir sıvı haline gelinceye kadar eritiğini görürsünüz. Avucunuzda erittiğiniz galyumu tekrar soğuk bir çanak içine dökerseniz tekrar katılaşır. Galyum civa gibi toksik değildir. Bir camın üzerine dökerseniz bir ayna elde edebilirsiniz.

Galyum metali doğada saf halde bulunmaz, bir yan üründür ve boksit ve çinkonun saflaştırılması sırasında alüminyumla beraber elde edilir. En çok kullanılan bileşikleri galyum nitrit ve galyum arsenik tir. Yarı iletkenlerin yapımında ve kızılötesi alıcılarında kullanılır.

Galyum (Latince: Gallia, anlamı Galya, Fransa) ve (Gallus anlamı horoz) ilk olarak Lecoq de Boisbaudran tarafından 1875 de keşfedilmiştir. Daha sonra Dimitri Mendeleyev tarafından da periyodik tablodaki yeri belirlenmiştir.

Galyum şaka severler için ideal bir metaldir. Galyumdan yapılan bir kaşığın bir bardak sıcak çay içerisinde erimesi oldukça şaşırtıcı olmaktadır. Bu amaçla kullanılan hazır galyum kaşık kitleri satılmaktadır.  http://www.disappearingspoons.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here