Bazen Dişi, Bazen Erkek: Palyaço Balığı

0
2277

Sevimli oldukları kadar ilginç balıklar Palyaço Balıkları. Balık olmalarına rağmen iyi bir yüzücü değillerdir, çok zehirli bir bitkiyi yuva edinirler ve şartlara bağlı olarak cinsiyet değiştirebilirler.

Palyaço Balığı

“Kayıp Balık Nemo” filmiyle populerliği artan, tuzlusu akvaryumlarının da neredeyse vazgeçilmezi haline gelen Palyaço Balığı, Anemon Balığı, Soytarı Balığı veya Clownfish olarak ta adlandırılır. Bilimsel adı ise Amphiprion ocellaris tir. En fazla 11 cm’ye kadar büyüyebilen oval şekilli küçük bir balıktır.  Göz alıcı turuncu, kahverengi-kırmızı renklere sahip bu balığın gözlerinin arkasında baş bölgesinde, vücudun ortasında ve kuyrukta olmak üzere ince bir siyah çizgi ile sınırlandırılmış dikey beyaz üç adet çizgileri vardır.Bu tür Doğu Hint Okyanusu ve batı Pasifik Okyanusu bulunur. Ancak renkleri  bulunduğu yere bağlı olarak değişiklikler gösterir. Örneğin beyaz bantlara sahip siyah anemon balığı Kuzey Avustralya, Güneydoğu Asya ve Japonya’da bulunur.

palyaço balığı

Palyaço balıkları küçük gruplar halinde en fazla 15 metre derinlikteki korunaklı lagünlerde dış resif yamaçlarında yaşarlar. Yaşamlarındaki en ilgi çekici noktalardan biri deniz anemonları ile simbiyotik olarak yaşamalarıdır. Deniz anemonları deniz lalesi de denilen bir çeşit mercandır. Diğer deniz canlıları için son derece zehirli olan anemonlar palyaço balıkları için birer yuvadırlar ve anemonların zehirli kolları arasında yaşayabilen ender canlılardandır. Palyaço balıklarının vücudunu kaplayan mukus tabakası onu anemonun zehirine karşı korumaktadır.

Anemon

Yuva olarak seçtikleri anemona yavaş yavaş yaklaşırlar, tentacle denilen zehirli dokunaçlarına kendilerini sürterek yavaş yavaş bu zehire karşı bağışıklık kazanırlar. Artık yeni yuvalarını bulmuş olan palyaço balığı ve anemonun simbiyotik yaşamı başlamıştır. Palyaço balığı kendi düşmanlarından anemonun zehirli dokunaçlarının arasına girerek korunur, anemonda dokunaçlarını tırtıklayacak diğer deniz canlılarından palyaço balığı sayesinde korunur. Bir kez yuvalandıkları anemonun yanından artık fazlaca ayrılmazlar, çünkü aslında iyi yüzemedikleri için düşmanlarına kolayca yem olabilirler.

Palyaço balıklarının en hayret edilecek özelliklerinden biri de cinsiyetleridir. Küçük gruplar halinde yaşayan palyaço balıkları arasında bir sosyal hiyerarşi mevcuttur. Aslında bu küçük grubun tamamı hermafrodit ( hem erkek,hem de dişi karakterli) tirler.

Gruptaki en iri ve güçlü bireyde dişilik karakterleri baskın olur. Grubun ikinci iri ve güçlü balığında ise erkeklik karakterleri baskınlaşmıştır. Üreme bu şkş balık arasında olmaktadır. Herhangi bir sebeple gruptaki dişi balık ölürse, grubun erkek karakterleri baskın olan üyesinde bu kez dişi karakterler baskın hale gelir ve bu kez onun bir altındaki iri bireyde erkeklik karakterleri baskınlaşır ve sürünün erkeği haline gelir. Bir kez dişi karakteri baskın hale gelmiş olan balık ise bir daha asla cinsiyet değiştiremez. Bu döngü şaşırtıcı bir şekilde böyle sürer gider.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here