Beyaz Altın Neden Beyazdır?

1
12079

Takılarda sıklıkla kullanılan beyaz altın neden beyazdır? Sarı altın ile aralarında bir fark varmıdır? Daha mı değerlidir, daha mı ucuzdur?

Saf altın denildiğinde 24 ayar altın ifade edilmektedir. Saf altın takılarda kullanım için çok çok yumuşaktır ve hatta sadece üzerine sert tırnağınızı basarak çizilmesine sebep olabilirsiniz. Özellikle yüzük, bilezik gibi günlük kullanımı olan takılarda şekillendirilerek kullanılması çok kolay deforme olmasına neden olabilir. Bu yüzden özellikle takılarda kullanılan altın, başka tür metal veya metallerle karıştırılarak alaşım oluşturulmak suretiyle daha dayanıklı hale getirilmiş altındır.

Alaşım

Alaşım haline getirilmiş altının saflığı ayar ile ifade edilir.Saf altının 24 ayar olduğu göz önüne alınınca örneğin 18 ayar altın denildiğinde alaşımın 18 biriminin saf altından, 6 biriminin ise herhangi başka bir metal veya metallerden oluştuğunu ifade eder. (% 75 altın, % 25 diğer metaller) Aynı şekilde 14 ayar altında ise 14 kısım altın 10 kısım diğer metallerden bulunmaktadır.

Peki alaşım oluşturulması için kullanılan diğer metaller nelerdir? Eğer ortaya çıkacak alaşımın yine altın gibi sarı olması isteniyorsa alaşıma katılacak metaller bakır ve çinko içerecektir. Alaşım kaç ayar olursa olsun sonuçta sarı olarak görülecektir.

Eğer beyaz altın oluşturulmak isteniyorsa, kuyumcu genel olarak gümüş, paladyum, manganez ve nikel gibi metallerden kendine en ucuza mal olanını alaşımda kullanılmak üzere seçer. Ancak nikel çok ucuz olmasına rağmen allerjik reaksiyonlara çok sık sebep olması nedeniyle tercih edilmemelidir. Aslında alaşımda hangi metaller kullanılırsa kullanılsın altın renginde az da olsa sarılık kalır.

Günümüzde ışıl ışıl parlayan gümüşi renkteki altınlar genellikle altın alaşımlarının üzerine beyazlığı arttırmak için platin kökenli sert ve beyaz bir metal olan rodyum ile kaplanmasıyla oluşur. Belirli bir süre kullanılan beyaz altınlarda sararma olması, bu rodyum kaplamanın zamanla aşınmasından oluşur. Tekrar eski beyazlığına ve parlaklığına kavuşabilmesi için kuyumcu tarafından tekrar rodyumla kaplanması gerekmektedir.

1 YORUM

  1. Ben altın yüzüğümü beyazlatmistim. Fakat şimdi eski haline dönmeye başladı yani sararıyor. Bunu en baştaki altın rengine nasıl döndürebiliriz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here