Dünyanın en soğuk fizik laboratuvarı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

 

Antarktika’da bulunan ve Dünya'nın en soğuk fizik laboratuvarı olan IceCube Teleskop Laboratuarı’nda kalın buz tabakasının altında bulunan bir sensör dizisi de nötrinoları tespit etmek için kullanılmaktadır.

Çok yüksek enerjili nötrinoları (Bazı şiddetli astronomik olaylardan, örneğin yıldızların patlamasından kaynaklandığı bilinen atomaltı parçacıklar) tespit etmek için kullanılan ekipmanlar sadece teleskoplar değildir.Antarktika’da bulunan ve Dünya'nın en soğuk fizik laboratuvarı olan IceCube Teleskop Laboratuarı’nda kalın buz tabakasının altında bulunan bir sensör dizisi de nötrinoları tespit etmek için kullanılmaktadır.


Nötrinolar bazen  Cherenkov ışıması (elektriki olarak yüklenmiş bir parçacığın (elektron gibi) bir yalıtkan içerisinden bulunduğu ortamdaki ışık hızından daha büyük bir sabit hızda geçerken ortaya çıkan bir elektromanyetik ışımadır)  oluşturmak için su içindeki moleküller ile reaksiyona girerken PMT (the photomultiplier tubes=foto-çoğaltıcı tüpler) tarafından alınır

Icecube 1450- 2450 metre derinliklerde PMT (foto-çoğaltıcı tüpler) içeren küresel sensörleri olan Dijital Optik Modüller (DOMs) ile donatılmıştır.Dijital Optik Modüller 1 kilometre küp aralığındaki buz kütlesini araştırarak gözlemevinin dünyanın en soğuk ve en büyük nötrino gözlemevi olmasını sağlar . Gözlemevinde günlük bir terabayt  ham veri toplanır ve analizi için gönderilir.

 IceCube Teleskop Laboratuarı’nda  1 kilometre küplük buzun içinde Güneş Sistemi’nin içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi’nin dışından gelen 28 nötrino (atom altı parçacığı) keşfedildi. Bu keşif evrenin oluşumuna ilişkin önemli bilgiler sağlayabilir,  kara delikler, titreyen yıldızlar ve atomaltı parçacıklar yayan gökcisimlerinin gizemlerinin çözülmesine yardımcı olabilir. Dünyadaki en önemli parçacık fiziği projesi olan bu çalışma ile gelecek 10 yıl içerisinde toplanacak veriler, enerjinin kaynağını ortaya çıkarılmasını sağlayabilir.

 

 


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile