Avucunuzda bir metali eritebilirmisiniz?

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.

 

Yanıtımız evet. Kimyasal sembolü Ga, atom numarası 31 olan Galyum düşük bir erime noktasına (29,76 ° C) sahiptir ve avuç içinde eriyen bir metaldir.

 

Avucunuza aldığınız katı bir galyum kristaline elinizle bastırırsanız vücut ısınızın galyumu yavaş yavaş gümüşi metalik bir sıvı haline gelinceye kadar eritiğini görürsünüz. Avucunuzda erittiğiniz galyumu tekrar soğuk bir çanak içine dökerseniz tekrar katılaşır. Galyum civa gibi toksik değildir. Bir camın üzerine dökerseniz bir ayna elde edebilirsiniz.
 
Galyum metali doğada saf halde bulunmaz, bir yan üründür ve boksit ve çinkonun saflaştırılması sırasında alüminyumla beraber elde edilir. En çok kullanılan bileşikleri galyum nitrit ve galyum arsenik tir. Yarı iletkenlerin yapımında ve kızılötesi alıcılarında kullanılır.

 


Galyum (Latince: Gallia, anlamı Galya, Fransa) ve (Gallus anlamı horoz) ilk olarak Lecoq de Boisbaudran tarafından 1875 de keşfedilmiştir. Daha sonra Dimitri Mendeleyev tarafından da periyodik tablodaki yeri belirlenmiştir.

Galyum şaka severler için ideal bir metaldir. Galyumdan yapılan bir kaşığın bir bardak sıcak çay içerisinde erimesi oldukça şaşırtıcı olmaktadır. Bu amaçla kullanılan hazır galyum kaşık kitleri satılmaktadır.  http://www.disappearingspoons.com/

 

 

 


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile