Bitkiler birbirleriyle moleküler düzeyde iletişim kurabilir mi?

0
8290

İnsanoğlunun sınır tanımayan hayal gücü yıllardır önce masallarda, sonra bilim kurgu hikaye ve romanlarında bitkilerin birbirleri arasında iletişimi ile ilgili sayısız kurgulama yapmıştır. Tüm bu hayali kurgulamalar bilim adamları için bir çeşit ilham kaynağı olmuş ve bitkilerin iletişim çabaları ile ilgili son yıllarda birçok çalışma yapılmıştır. Son yıllarda üzerinde durulan bir konu da Bitkiler birbirleriyle moleküler düzeyde iletişim kurabilir mi? sorusunun yanıtı.

1983 yılında yayınlanan iki çalışma söğüt ağaçları, kavak ve şeker akçaağaçlarının  böcek saldırıları ile ilgili olarak birbirlerini uyarabildiklerini göstermiştir. Neden ve nasıl olduğu konusundaki tartışmalar yıllarca sürmüştür. Sonunda zararlı böceklerin yiyerek hasara uğrattığı yaprakların havaya organik uçucu yağlar salgıladığı bilinmektedir. Diğer bitkilerin havadan gelen bu sinyalleri algılayarak kendi kimyasal savaş silahlarını ve savunma sistemini ürettiği kanaatine varılmıştır.

Başka çalışmalarda birbiriyle iyi iletişim kurabilen bitkilerin birarada dikilmesinin bitki örtüsünün güçlendirebileceği gösterilmiştir.

Bitki iletişiminde elektriksel sinyalleri rolü, hormonların rolü gibi birçok konuda da çalışmalar yapılmış ve yapılmaktadır.

bitki iletişim

Son olarakta Virginia Teknik Üniversitesinden Prof.Jim Westwood’un  bitkilerin birbiriyle moleküler düzeyde kurduğu iletişim ile ilgili makalesi 15 ağustos 2014 de Since dergisinde yayınlanmıştır.

Jim Westwood Tarım ve Yaşam Bilimleri Koleji bitki patolojisi, fizyolojisi, ve ot bilimi profesörü.Yaptığı çalışmalarla ortaya çıkarılan bulgular bitkilerin moleküler düzeyde birbirleri ile nasıl iletişim kurduğunun araştırılmasının yeni bir bilim sahasına yol gösterici olacağa benziyor. Bu buluş bilim adamlarına dünyanın fakir bölgelerinde  gıda kaynağı olarak kullanılan bitkiler üzerinde büyük hasara yol açan parazit yabani otlarla mücadele yolları hakkında yeni fikirler verebilir.

Westwoodun araştırmalarında parazit bir bitki olan ve konak bitkinin besinini ve nemini emen küsküt, (cinsaçı, şeytansaçı, bağbozan, bağboğan) ile Arabidopsis ve domates gibi iki konağı arasındaki ilişki incelendi. İki tür arasındaki bu asalak ilişki esnasında RNA aracılığı ile parmak izi sayılabilecek  bir DNA bilgisinin taşındığını ortaya çıkardı.

Fakat Westwood, toprakta parazitik işlem gerçekleşirken iki tür arasında RNA sayesinde bilgi aktarımı olduğunu gördü. RNA sayesinde bitkinin parmak izi sayılabilecek eski bir DNA bilgisi taşınıyor. Parazitik bitki ile konak bitki arasına serbestçe iletişim kurulabildiği, parazitik bitkinin gönderdiği binlerce mesajcı RNA molekülü aracılığı ile konak bitkiye hükmedebildiği ve savunma mekanizmalarını kapatmasına neden olabileceği düşünülüyor. Çok kırılgan ve kısa ömürlü olan taşıyıcı RNA (mRNA) nın bu etkileşim esnasında hangi mesajları verdiği hangi proteinleri kodlaması gerektiği hakkında verdği mesajları hangi eylemlerle gerçekleştirdiği araştırılıyor. Çalışmalar sonucunda küresel yiyecek kıtlığına çare bulunabileceği düşünülüyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here