Böyle İsim Olur mu?

0
1936

Dünyanın çeşitli yerlerinde şehirlerin, kasabaların, dağların öyle isimleri var ki hayret etmemek elde değil. İnsana Böyle İsim Olur mu? dedirtiyor. Kısa bir bilgi verelim: Yer isimlerinin anlamlarını, kullanımlarını ve nereden geldiğini araştıran bilim dalına Toponomi deniyor.

Dünyanın en uzun isimli şehri:

Bizim kısaca Bangkok olarak bildiğimiz Tayland’ın 8,280,925 nüfuslu ( 2010 sayımı ) başkentinin Tay’ca daki tam resmi adı:  “Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit”tir. 163 harften oluşan bu isim Dünyanın en uzun ismine sahip şehir olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Bangkok’un yerli halkı ise şehir için  Krung Thep (Melekler şehri) adını kullanmaktadır. Resmi alanlarda ise, meselâ otomobil plakalarında Krungthep Mahanakhon olarak kullanılmaktadır.

Bu arada hafızalarımıza bir başka “melekler şehri” olarak kazınmış olan ABD nin Los Angeles şehrinin de resmi adının “El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Angeles del Río de Porciúncula” olduğunu belirtmeden geçmeyelim.( Meleklerin Kraliçesi Meryem Ana’nın Porciuncula Nehri Kenarındaki Şehri anlamına geliyor )

uzun isim

Dünyadaki ikinci en uzun coğrafi isim ise Yeni Zelanda’daki bir tepenin tam tamına 85 harften oluşan ismi: “Taumatawhakatangihangak oauauotamateaturipukaka pikimaungahoronukupokaiwhe nua kitanatahu”. Maori dilindeki bu ismin anlamı ise: “Toprak-yiyici olarak da bilinen, dağları tırmanan, kayan ve yutan büyük dizli adam Tamatea’nın sevgilisi için flütünü çaldığı yer”

Avrupa kıtasındaki en uzun isme sahip yer ise  Büyük Britanya’da bulunan Galler’deki Anglesey adasının güneyinde yer alan bir yerleşim yeri: “Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch”. Kısaca Llanfair PG ya da Llanfair olarak anılan bu köyün isminin konulma öyküsü de ilginç. XIX. yüzyılda burada yaşayan bir ayakkabıcı, köyünün yakınından geçen Londra-Manchester trenlerinin Anglesey yakınında durabilmesi için gerekli olan garın yapımını sağlamak amacıyla bu tekerlemeyi bulmuş. Köylünün amacı bu sayede diğer yöredeki insanların ilgisini çekip Llanfair’in ekonomisini geliştirmekmiş.

Yapılan başvurular neticesinde bu isim kabul edilmiş ve buraya yakın bir yerde de tren garı açılmış. Köy, kısa sürede Büyük Britanya ve diğer ülkelerde tanınmaya başlanmış ve bu sayede köyün turizmi gelişmiş. ” Kırmızı mağralı aziz Tysilio’nun yaptığı hızlı girdabın yanındaki beyaz fındık ağaçlarının olduğu boşluktaki azize Mary kilisesi” anlamına gelen köyün adı uzunluk bakımından birinciliği kaptırmış olsa da köye ait www.llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogochuchaf.org.uk internet adresi Dünyanın en uzun internet adresi olarak 2002 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na geçmiştir.

Dünyanın en kısa isimli yeri:

Dünyanın en uzun isimli yerini görmüşken en kısa isimli yerlerine de değinmeden geçmeyelim. Norveç ‘te yer alan  ‘Å’ isimli yaklaşık 5 adet köy var. Yine  ‘Å’  isimli İsveç’te ve Danimarka’da birer köy mevcut. İskandinav dillerinde  ‘Å’  (kısa) nehir anlamına geliyor.
Bunların dışında ABD Ohio’da ‘B’ adında bir köy, İsveç’te ‘Ö’ adında bir köy, Alaska’da ‘Y’ adında bir yerleşim yeri ve Fransa’da yine ‘Y’ adında sadece 29 nüfuslu bir köy var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here