Bulutlar Ne Kadar Ağırdır?

0
1731

Gökyüzünde asılı dururlarken veya hızla başımızın üzerinden geçerlerken pek düşünmeyiz onların ağırlığını. Ancak gökyüzünde rahatça yüzebilen pamuk gibi yumuşak ve hafif oluşumlar olarak hayal ederiz çoğumuz. Peki aslında bulutlar ne kadar ağırdır?

Bulutları Tartmak

Bulutlar çok ama çok küçük su damlalarından oluşuyor. Öyle ki tek bir yağmur damlası oluşturabilmek için bu küçük su damlacıklarının milyon tanesi bir araya gelmek zorunda. Su damlacıklarından oluştuğuna göre bulutların mutlaka bir kütlesi ve ağırlığı mevcut.

Bilim insanları, tipik bir kümülüs bulutunun su yoğunluğunu (güzel havalarda gökyüzünde gördüğünüz beyaz, kabarık küme halindeki bulutlar) metreküp başına 1/2 gram olarak ölçmüşler. Diğer farklı tür bulutlarda yoğunluk daha büyüktür.

Araştırmacılar tipik bir kümülüs bulutununun 1 kilometre uzunluğunda ve kabaca küp şeklinde olduğunu söylemektedirler. Yani ortalama bir kümülüs bulutu 1 kilometre küp hacmindedir.

1 kilometre küp 1000000000 ( bir milyar) metreküptür. Daha önce kümülüsteki su yoğunluğunun metreküp başına 1/2 gram olduğunu söylemiştik. Bu durumda 1 milyar metreküp hacmindeki kümülüs bulutunun ağırlığı 500 000 000 gram olarak hesaplanabilir.

Sonuç olarak ortalama bir kümülüs bulutunun ağırlığı : 500 000 000 (beş yüz milyon) gram = 500 000 ( beşyüz bin) kilogram = 500 (beşyüz) tondur.

Altından geçtiğiniz bulutun ağırlığını hesaplamak isterseniz:

Eğer bir küme bulutun altından arabayla geçiyorsanız bu bulutun ağırlığını kabaca hesaplayabilirsiniz.

Güneş bulutun tam üzerinde iken yeryüzünde bir gölgesi oluşur. Bu gölgeye aracınızla girdiğinizde yaptığınız hıza ve gölgeye girip çıkma sürenize dikkat edin. Böyleve basit bir matematik işlemle bulutun uzunluğunu ölçebilirsiniz. Kümülüslerin aşağı yukarı bir küp şeklinde olduğunu hatırlayın.

Ölçtüğünüz bulut uzunluğunu metreye çevirin. Bulutun yoğunluğu küp şaklinde olduğu varsayılırsa uzunluğu kadar metre küptür. Her metreküpte 1/2 gram su damlası olduğu hatırlanırsa altından geçtiğiniz bulutun ağırlığı hesapladığınız metreküpün yarısı kadar gram olarak çıkacaktır.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here