Sokotra Adasının Bitkileri

Kullanıcı Oyu: 3 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar InactiveStar Inactive
 

 

Dünya üzerindeki en yabancı görünümlü yer olarak bilinen Yemen yakınlarındaki Sokotra adasında yetişen bitkilerin üçte biri dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmuyor.

Sokotra Adası
Yaklaşık 7 milyon yıl önce Pliyosen devrinde Afrika'dan fay kırılması ile ayrıldığı düşünülen Sokotra Adası 3625 km²lik bir alana sahip ve 2004 tahmini nüfusu 43000. Aslında Sokotra  "Erkek Kardeşler" olarak bilinen  Abd Al Kuri, Samha, Darsa  adalarıyla birlikte ana ada olan Sokotra bir takım ada.

Galapagos adaları gibi 700 e yakın nadir türde flora ve fauna barındıran adadaki bitkilerin üçte biri dünyanın hiçbiryerine bulunmuyor.

 By Rod Waddington from Kergunyah, Australia [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

İklimin sert, sıcak ve kuru olduğu adada en ilginç bitki türleri hayat bulabilmektedir. Hint Okyanusunda Somali'den 250  km ve Yemen'den 340 km mesafede yer alan adada geniş beyaz kumsallar, zaman zaman 7 km'ye ulaşan uzunlukta kireçtaşı mağaralar, yaylalar ve 1525 metre yüksekliğe ulaşabilen  dağlar bulunmaktadır.

2008 yılında Unesco Dünya Miras Listesine alınan Sokotra Adasında ayrıca 10 tanesi dünyanın başka bölgelerinde görülmeyen 140 çeşit kuş yaşıyor.

Sokotra öyle bir ada ki oraya gidenler kendisini başka bir gezegene veya dünyanın tarih öncesi çağlarına gelmiş gibi hissediyor. Adanın yapısını sözlerle anlatmak mümkün olamayacağı için sizleri hayret edeceğiniz fotoraflarla ve görüntülerle baş başa bırakıyoruz.

 By Rod Waddington from Kergunyah, Australia (Desert Rose Bottle Tree, Socotra Island) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

By Rod Waddington from Kergunyah, Australia (Bottle Trees, Socotra Island  Uploaded by russavia) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

 

 

 Sokotra'nın en göze çarpan bitkilerinden bir tanesi, garip görünüşlü ve şemsiye şekilli bir ağaç olan ejderin kanı ağacıdır (Dracaena cinnabari). Kırmızı özsuyu eskilerin ejderin kanı olarak adlandırdığı, ilaç ve boya olarak kullandıkları bir maddedir. Diğer sıradışı bitki ise Dorstenia gigas bitkisidir.

By Rod Waddington from Kergunyah, Australia [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons