Dünyanın En Zehirli Hayvanı

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Star ActiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

 

Dünyanın en zehirli hayvanı deyince aklınıza yılan, çiyan, akrep, örümcek cinsi hayvanlar gelebilir. Ancak bu ünvanı her biri 5 metre uzunluğa varan 60 dokunaçı olan ve her dokunaçında yaklaşık 60 insanı öldürebilecek zehir taşıyan kutu denizanaları kimseye kaptırmıyor.


Denizlerin yaban arısı olarak da bilinen kutu denizanaları (Chironex Fleckeri) Kuzey Avusturalya ve Hint-Pasifik Okyanusunun kıyı bölgelerinde yaşıyor. Soluk mavi veya şeffaf renkli kutu denizanaları kutu benzeri, çan şekilli gövdesi nedeniyle bu ismi almış.


Herbiri 5 metreye varabilen uzunlukta 60 kadar dokunaçı olan bu denizanalarının her bir dokunaçında 5000 civarında  cnidocysts olarak bilinen minik biyolojik bubi tuzakları barındırıyor. Avustralya Tıp Dergisi'ne göre her cnidocyst "şu anda insanlarda bilinen en güçlü zehirlenme süreci"ne neden olabilecek küçük bir ok ve zehir içerir. Bu zehir resmi olmayan kayıtlara göre her yıl yüzlerce insanın ölümüne sebep olmaktadır.Her ne kadar saldırgan canlılar olmasalar da dokunaçlarla herhangi bir temas halinde bu küçük ok benzeri iğne cildi deler ve kurbanın vücuduna cnidocysts tarafından zehir aktarılır.Kan dolaşımına katılan zehir kan basıncında ani bir yükselişe ve kalp durması sonucu kurbanın ölümüne sebep olur. Zehirin etkisi genellikle 3-5 dakika içinde görülür ve genellikle kurbanlar daha kıyıya ulaşamadan ölürler.Nadir olarak kurtulabilmiş olanların ise vücutlarında sanki kırbaçlanmış gibi yara izi bırakır.

Kutu Denizanası
Bu dosya, Creative Commons Atıf-Benzer Paylaşım 2.0 Genel lisansı ile lisanslanmıştır

 


Diğer denizanalarının aksine, kutu denizanaları çevik yüzücülerdir. 24 adet göze sahip olan kutu denizanaları bu gözlerden ikisini normal görme faaliyeti için kullanırken daha ilkel olan diğer gözleri ile ışığı algılayıp engellerden kaçınırlar.

Kutu denizanası uyarısı
Atıf: TydeNet from en.wikipedia.org


Kutu deniz analarının bulunduğu çoğu bölgede denize girmenin yasak olduğuna dair tabelalar görebilirsiniz.

 


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile