vertical horizontal
 • Dahi mi, değil mi? Savant Sendromu
  Yazar: Editör Kategori:İnsan Vücudu Tarih30-03-2015 5459 Gosterim:

    Öyle insanlar vardır ki çok basamaklı sayıları kısa sürede akıllarında çarpabilirler, her hangi bir tarihin hangi güne denk geldiğini çok kısa bir süre içinde hesaplayabilirler veya bir kez duydukları en karmaşık müzik eserlerini ilk kez piyano başına oturduklarında mükemmel bir şekilde...

  Devamını oku...

 • Parmaklarımızda kas varmıdır?
  Yazar: Editör Kategori:İnsan Vücudu Tarih10-02-2015 8076 Gosterim:

  Çeşitli ortamlarda "parmak kaslarını güçlendirmek" terimini sıkça duyarız. Ama aslında bu terim teknik olarak mümkün olmayan bir olguyu ifade eder. Bunun nedeni ise  sadece üzerindeki tüyleri dikleştirip yatıştırmaya yarayan erektör pili diye adlandırılan tüy diplerine yapışmış minik kaslar dışında...

  Devamını oku...

 • Yenilenen Vücudumuz
  Yazar: Editör Kategori:İnsan Vücudu Tarih22-01-2015 26161 Gosterim:

  İnsanoğlu doğar, büyür, yaşlanır ve ölür. Ancak yanlızca beyninin korteks hücreleri kişi ile aynı yaştadır, onun dışında baştan ayağa vücudun tüm hücreleri kendilerini inanılmaz bir hızla yenileyebildikleri için hepsi sahibinden çok daha gençtirler.

  Devamını oku...

 • Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
  Yazar: Editör Kategori:İnsan Vücudu Tarih07-01-2015 9693 Gosterim:

  Uzun süre suda kaldığımızda el ve ayak parmaklarımızın bir muşmula benzeri buruştuğuna hepimiz tanık olmuşuzdur. Vücudumuzun suya karşı oluşan bu reaksiyonunun sebebini bulmak ise uzun yıllar bilim adamlarını uğraştıran bir konu olmuş ve değişik teoriler üretmişlerdir.

  Devamını oku...

 • Zihin gücünüzle kaslarınızı geliştirebilirmisiniz?
  Yazar: Editör Kategori:İnsan Vücudu Tarih18-12-2014 3361 Gosterim:

    Tembel tembel yatarken kaslarımızı güçlendirebilmek fikri pek çoğumuza cazip gelebilir. Hiç hareket etmeyin sadece zihin gücünüzü kullanın ve kaslarınızı hareket ettirdiğinizi düşünün, acaba gerçekten hedeflediğiniz kasların gücü artar mı?

  Devamını oku...

 • Hangi tırnaklarımız daha çabuk uzar ?
  Yazar: Editör Kategori:İnsan Vücudu Tarih12-12-2014 13805 Gosterim:

    El tırnaklarımız, ayak tırnaklarımızdan yaklaşık 4 kez daha hızlı uzarlar. Özellikle de orta parmağımızın tırnağı diğer dört parmağımızdan daha hızlı uzar.

  Devamını oku...

 • İkinci Bir Beynimiz mi Var?
  Yazar: Editör Kategori:İnsan Vücudu Tarih08-12-2014 2469 Gosterim:

    Beynimize çok benzer bir şekilde çalışıyor, davranışlarımızı ve ruhsal dengemizi etkileyebiliyor, beynimizden bağımsız olarak çalışabiliyor,  nörotransmitter kullanıyor, vücuttaki serotoninin % 95’ini barındırıyor. Bu yüzden ikinci beynimiz olarak nitelendiriliyor.

  Devamını oku...

 • En Yağlı Organımız Hangisidir?
  Yazar: Editör Kategori:İnsan Vücudu Tarih29-11-2014 4505 Gosterim:

    Hayret edeceksiniz ama vücudumuzdaki en yağlı organımız beynimiz. İnsan beyninin yaklaşık % 60 'ı yağdan oluşuyor. Üstelik insanoğlu onu diğer canlılardan ayıran tüm beyin fonksiyonlarını bu yağa borçlu.

  Devamını oku...

 • Saçlarınızı Tanıyor musunuz?
  Yazar: Editör Kategori:İnsan Vücudu Tarih26-11-2014 3159 Gosterim:

    Kadın olsun, erkek olsun hemen herkesin çok önemsediği saçlarımız hakkında neler biliyoruz? Saçlarımız dışarıdan görüldüğü kadar basit yapılar mı? Saçlarınızı daha yakından tanımak istermisiniz ?

  Devamını oku...

 • Uykudan sonra gözlerimiz neden çapaklanır?
  Yazar: Editör Kategori:İnsan Vücudu Tarih15-11-2014 12527 Gosterim:

  Sabah kalktığınızda gözlerinizin kenarında biriken çapaklar sizi rahatsız ediyor mu? Nedir bu çapak denilen şey merak ediyormusunuz? İşte size cevabı:

  Devamını oku...

 • Sadece Bir Burun Deliğimizi Kullanıyoruz
  Yazar: Editör Kategori:İnsan Vücudu Tarih11-11-2014 13015 Gosterim:

  İnsanların yaklaşık % 85'i aynı anda yalnızca bir burun deliğini kullanıyor.İşin ilginç yanı her zaman aynı burun deliği kullanılmıyor, ortalama dörder saat arayla dönüşümlü olarak her iki burun deliği de kullanılıyor.

  Devamını oku...

 • Yağ Dokusu ve Damarlar
  Yazar: Editör Kategori:İnsan Vücudu Tarih11-11-2014 3169 Gosterim:

  Şişmanlıyormusunuz? Yanıtınız evetse vücudunuzda biriken her 450 gr yağ için yaklaşık 11 kilometrelik yeni bir damar ağı ürettiğinizi aklınızdan çıkarmayın.

  Devamını oku...