18 Kas Kardeş Payı

Yazan Kategori Cevabını Sen Ver Okunma 7532 defa Comment İlk yorumlayan ol!
Öğeyi Oyla
(2 oy)
Bilyeler Bilyeler

Evin babası 3 çocuğuna sürpriz yapmak ister. İşten eve dönerken bir dükkanda bir torba rengarenk bilye görür ve belki de çocukluk anılarının da etkisi ile satın alıp eve götürür. Evde kendisini karşılamak için başına toplanan çocuklarına bu bir torba bilyeyi çıkararak verir.


" Bizim çocukluğumuzun bir numaralı oyuncağıydı bu bilyeler. Ben de görünce dayanamadım aldım. Alın bunları sizde tadını çıkarın. Yalnız sizden bir ricam var çocuklar. Bilyeleri aranızda adil olarak dağıtın der."

 

Büyük kardeş bilyeleri çok beğenmiştir ve büyük olmanın avantajını kullanmak ister. " Bence en adil dağıtım şöyle olur" der. " Hepimiz 3 yıl önceki yaşımıza eşit sayıda bilye alalım."

Diğer kardeşler abilerine duydukları saygıdan dolayı mecburen abilerinin önerisini kabul edeceklerdir. Ancak içlerinde en zekisi olan en küçük kardeş en az bilyenin kendisine gelmesini içine sindiremez. Kısa bir süre düşünür ve hemen bir öneri sunar.

" Abi pekala, dağıtımı senin dediğin gibi yapalım. Ancak benim de bir önerim var. Bilyeler dağıtıldıktan sonra ben bana düşen bilyeleri ikiye ayırıp yarısını kendimde bırakacağım. Kalan yarısını da sizin ikiniz arasında eşit olarak paylaştıracağım. Sonra ortanca kardeşimiz de elinde toplanmış olan bilyelerin yarısını kendisine ayırıp kalanını en büyüğümüze ve bana eşit olarak dağıtacak, son olarakda en büyük ağabeyim aynı şekilde bilyeleri dağıtacak"

Büyük kardeşler en küçük kardeşin isteğini kırmazlar ve bilyeler söylediği gibi dağıtılır. Dağıtım sonunda bir de bakarlar ki her üç kardeşinde elinde sekizer bilye vardır. Küçük kardeşin planı tutmuş, bilyeler kimsenin hakkı yenmaden eşit olarak dağıtılmıştır.

Şimdi size de bu 3 kardeşin yaşlarını bulmak kalıyor. Bakalım küçük kardeş kadar hızlı düşünebiliyormusunuz?

Cevaplarınızı yorum kısmına yazarak göndermenizi bekliyoruz.

Son Düzenlenme Salı, 18 Kasım 2014 20:16

Son Ekledikleri: Editör

Bu kategoriden diğerleri: « Badana

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.