Depresyon bir cins alerjik reaksiyon olabilir mi?

0
699

Depresyon sadece zihinsel ve duygusal zayıflık değil de, insanın kendisini gayet kötü hissetmesine yol açan bir fiziksel hastalık olabilir mi?

Los Angeles’teki Kaliforniya Üniversitesi’nde yıllardır depresyon konusunda çalışma yapan klinik psikoloğu George Slavich, “Depresyonu artık bir psikiyatrik durum olarak görmüyorum. Psikolojiyle ilişkili bir durum ama, aynı derecede biyolojik ve fiziksel sağlıkla da ilişkili.” diyor.

Herkes hasta olduğunda kendisini kötü ve yorgun hisseder, can sıkıntısı çeker, yataktan kalkmak bile istemez. Bu durum da aslında, belli bir nedenle, vücuda daha fazla zarar verilmesini ya da enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla yaşanır. İnsanın bu hali, depresyona çok benzer. Eğer depresyon yaşayan insanlar klasik hastalık belirtileri gösteriyorsa ve hasta insanlar da depresyona giren kişiler gibi davranıyorsa, bu iki durum arasında ortak bir neden olabilir mi?depresyon

Bu sorunun cevabı muhtemelen evet. Bu duruma yol açan en büyük aday da iltihaplanma. Yani bağışıklık sisteminin, yaraları kapatmak ve sistemin diğer kısımlarını harekete geçirmek için devreye girmesi. Sitokin denilen protein ailesi vücutta iltihaplanmayı devreye sokuyor ve beyni hastalık moduna geçiriyor.

Depresyon dönemlerinde sitokinlerin ve iltihaplanmanın büyük bir artış kaydettiği görülmekte. Çift kutuplu (bipolar) rahatsızlık çekenlerde, hastalığın hafiflediği dönemlerde sitokin ve iltihap düzeyi de düşüyor.

Sağlıklı insanlar da tifo aşısı gibi iltihabı artıran bir aşı yapıldığında, geçici bir süre için bunalıma, evhamlı bir döneme girebiliyor ve bu kişilerin beyin görüntüleri beyinde ödüllendirme ve cezalandırma işlemlerinin yapıldığı bölgedeki değişimin yol açabildiği sonucunu ortaya çıkarmış.

Başka ipuçları da var… Romatizmal eklem iltihabında depresyon görülme oranı artıyor. Kanser hastalarında iltihabi tepkiyi güçlendirmek amacıyla hastalara verilen interferon alfa adlı ilaç, yan etki olarak genellikle depresyona yol açıyor.

New York’taki Stony Brook Üniversitesi’nde görev yapan Turhan Canlı, depresyonu, “bulaşıcı olmayan bir enfeksiyon hastalığı” olarak, yeniden tanımlamamız gerektiği inancında.

Diğer uzmanlarsa bu derece ileri gitmiyor. Bunun bir nedeni, iltihaba yalnızca enfeksiyonun yol açmaması. Trans yağ ve şeker bakımından zengin olan beslenme şeklinin iltihaplara yol açtığı; bol meyve, sebze ve yağ oranı yüksek balıklardan oluşan beslenme düzeninin ise iltihapları kontrol altında tuttuğu biliniyor.

Bir diğer tehlike de obezite. Özellikle bel çevresinde biriken yağ tabakalarında büyük miktarlarda sitokin depolanıyor.

Buna sosyal dışlanmanın veya yalnızlığın getirdiği stresin iltihaba yol açtığı gerçeği eklendiğinde, depresyon, bir tür, modern yaşama yönelik alerji olarak belirmeye başlıyor.

İnsanların giderek daha fazla yiyerek ve uyuşukluk edip kendilerini soyutlayarak kronik iltihaplanma döngüsüne kapılmalarıyla, depresyon da tüm dünyada hızla yaygınlaşıyor.

Klinik psikolog George Slavich, vücuttaki iltihaplanma sürecini devredışı bırakmanın pek de doğru olmayacağını, enfeksiyonlarla mücadele için buna gerek olduğunu söylüyor  ama “düzenli iltihaplanmanın kontrol edilebilir düzeye indirilmesini amaçlamak, iyi bir hedef olur” diyor.

Sevindirici olan bir gelişme, antidepresanlara, iltihapla mücadele eden ilaçların eklenmesiyle hem hastalık belirtilerinin düzelmesi, hem de tedaviye cevap veren insanların oranının artması oldu. Ama bu verinin doğrulanması için daha başka denemeler yapılması gerekiyor.

Ayrıca Omega 3 ile zerdeçaldan çıkarılan kürküminin faydalı olabileceği belirtiliyor. Ancak bunlar sadece yardımcı tedavi unsurları olarak düşünülmeli.

Londra’daki Kings College’de görevli psikiyatr Carmine Pariante, 5-10 yıl içinde depresyon yaşayan insanların kanlarındaki iltihaplanma oranının ölçülebileceği ve buna göre tedavi sunulacağı inancında.

Kaynak: Is depression a kind of allergic reaction? 

http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2015/jan/04/depression-allergic-reaction-inflammation-immune-system

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here