Dev Pirozom

0
1148

Avustralyalı dalgıçlar Tazmanya kıyılarında nadir görülen bir deniz yaratığı olan dev pirozomların görüntülerini çekti. Pirozom zooid ( bir koloni içerisinde farklılaşmış olarak bulunan bireylerin her biri ) denilen birkaç milimetre boyutundaki canlıların binlercesinden oluşan  yarı saydam, içi boş silindirik bir gövdeye sahip kolonilerdir.

Denizlerin tek boynuzlusu

“Denizlerin tek boynuzlusu” lakabını almayı hakkedecek kadar nadir görülen bu yaratık uçtan uca 30 metre boyunda idi.

Pirozomlar zooid ( bir koloni içerisinde farklılaşmış olarak bulunan bireylerin her biri ) denilen birkaç milimetre boyutundaki canlıların binlercesinden oluşan  yarı saydam, içi boş silindirik bir gövdeye sahip kolonilerdir.

Zooidler tüpleri yardımıyla suyu emerler, palnktonlar ile beslenirler ve filtrelenmiş suyu dışarı atarlar. Bir araya gelerek oluşturdukları pirozomlar filtreledeikleri suyu dışarıya atarken suda serbestçe yüzebilirler. Uzun bir tüp şeklindeki pirozomların bitiş noktası bazen içine bir insanın bile girebileceği büyüklükte ( 2 metre) olabilir.

“Pirozom” kelimesi, Eski Yunanca pyro (ateş) ve some (vücut) kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir.

Dev Pirozom, binlerce özdeş klondan oluşan, 18 metre uzunluğunu bulabilen ve içi boş bir silindirik yapı oluşturan serbest yüzen, kolonyal bir tunezdir. Her bir klon, yiyecek elde etmek, atığı temizlemek ve süper organizmanın tamamının itici gücüne katkıda bulunmak için, suyu kesintisiz olarak filtreleyen küçük  bir hayvandır.

Dev Pirozomlar,  biyolüminesan (ışık üreten) dir. Dev Pirozomlar tarafından üretilen ışık özellikle parlak ve uzun ömürlüdür ve  göze hoş gelir. Klonlama yoluyla çoğalması nedeniyle, koloni yaralı parçaları yenileyebilir veya parçalandıktan sonra büyümeye devam edebilir. Tek tek klonlar aynı anda öldürülmedikçe, koloni teorik olarak sonsuza dek yaşayabilir, mevcut yiyecek ve fiziksel rahatsızlıklara dayalı olarak küçülüp büyüyebilir. Bireysel klonlar hermafroditiktir. Yumurta ve sperm oluştururlar. İki sömürge açık okyanusta buluştuğunda, bireyler muhtemelen cinsel üreme ile meşgul olurlar. Koloniler aynı zamanda, birkaç tek klon içeren minik starter kolonileri tomurcuklanarak, aseksüel olarak çoğalırlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here