Old Man of the Lake adı verilen, yaklaşık 9 metre uzunluğundaki baldıran ağacını (  köknara benzer bir çam ağacı ) andıran bir kütük en azından 1896 yılından beri dikey olarak Oregon’daki krater gölünün sularında yüzüyor. İşte size dikey yüzen kütük.

1896 yılından beri

Su seviyesindeki çapı 60 cm , su üzerindeki yüksekliği ise yaklaşık 120 cm olan kütüğün üst ucu yıpranmış ve parçalanmış olmasına karşın üzerine çıkacak bir insanın ağırlığını batmadan taşıyabilecek durumda. Krater gölünün 120 metre derinliğinde yaşayan Fontinalis adlı bir yosun türü kütüğün sadece su yüzüne yakın bir kısmını kaplamış durumda.

Joseph S. Diller’in Krater Gölü ile ilgili 1902 yılında yaptığı ilk jeolojik yayınla aynı yıl bu alan milli park haline getirilmiş. Joseph S. Diller bu eserinde 6 yıl önce gölde bulduğu dikey olarak yüzen bu kütükten söz etmiştir. Böylece  Old Man of the Lake adı verilen kütüğün en azından 1896 yılından bu yana yaklaşık 120 yıldır göldeki seyahatini sürdürdüğü belgelenmiştir. Diller kütüğü gördüğü 1896 yılında onu bir tele bağlayarak kısa süreli hareket ettirmiştir. 5 yıl sonra ise tekrar gözlemlediği kütüğün ilk gördüğü yerden yaklaşık 400 metre uzakta olduğunu kaydetmiştir. Kütüğün keşfinden bu yana hareketleri uzun süreli olarak gözlemlenmiştir.

Vashington Dc tarafından  1 Temmuz ve 30 Eylül 1938 arasındaki gözlemleme projesinde şiddetli rüzgar ve dalgaların etkisiyle kütüğün en az 99,9 metre hareket ettiği tesbit edilmiştir. Kütüğün bu hareketi gölde yüzen tekneler için tehlike oluşturduğu için kaptanlar kendi aralarında kütüğün konumuyla ilgili sürekli iletişimdedirler. Gölde turistlere göl manzarası gösteren tur tekneleri bu kütüğü de göstermeden geçmemektedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here