Dünyamızın Kozmik Koruyucusu

0
1199

Sonsuz uzay boşluğunda, milyarlarca yıldır varlığını koruyan dünyamız ve hatta tüm güneş sistemimizi uzaydan gelebilecek tehlikelere karşı koruyan bir bekçinin olduğunu biliyor musunuz? Birçok kuyruklu yıldız ve asteroidin Dünyamıza çarpmasını kim önlüyor dersiniz? Dünyamızın kozmik koruyucusu kim?

Bir gaz devi ve Güneş sisteminin beşinci ve en büyük gezegeni olan Jüpiter, Mars ve Dünya önünde kalkan görevi görüyor. Güçlü yerçekimi ile Dünya için tehlikeli olabilecek birçok uzay enkazını henüz bize ulaşmadan yörüngesine çekerek koruyucu bir bariyer işlevi görüyor.

Dallas’lı amatör astronom George Hall 10 Eylül 2012 tarihinde teleskobuna takılan görüntüleri web sitesinde yayınladıktan sonra birçok gazeteci Jüpiter’in Dünyadaki yaşamı bir kez daha kurtardığı haberini yapmıştı. Hall’un teleskobundaki görüntüler muhtemelen dinozorların neslini yok eden büyük asteroitten çok daha küçük, yaklaşık 5 km çapında,55 futbol sahası büyüklüğünde hızla Jüpiter üzerindeki gaz yüzeye çarpan asteroidin ancak iki saniye süren yanma görüntüleriydi. Aslında bu ölçekte çarpışmalar oldukça yaygındır. Jüpiter’in Dünya ve komşuları için birçok büyük hasara neden olabilecek çarpışmayı engellediğine inanan birçok araştırmacı, bu asteroidin de serseri bir kurşun gibi dünyaya yönlenmişken Jüpiter’in çekim gücüne yenik düşüp gezegen tarafından emildiğini söylediler.

Bu araştırmacılar kozmik bir dev olan Jüpiter’in Dünya’nın iki katından fazla bir çekim alanı ile,  asteroitler ve kuyruklu yıldızlar için girdap gücüne sahip olduğuna inanıyorlar. Gökbilimciler 2009’dan bu yana Jüpiter üzerinde çarpışmalara ait 4 tür leke buldular.

Shoemaker-Levy 9

Bunlardan en önemlisi 16–22 Temmuz 1994 tarihleri arasında Dünya’ya yönelmiş olan, ancak Jüpiter’in yakınından geçtiği zaman Jüpiter’in çekim kuvvetine kapılarak 21 parçaya ayrılan Shoemaker-Levy 9 kuyruklu yıldızıdır. Bütün Dünya’nın canlı yayında izlediği ünlü kuyruklu yıldız Shoemaker-Levy 9 Jupiter’e yaklaştıkça devasa kütle çekim kuvveti sebebiyle 21 parçaya ayrılmış.  Parçaların Jüpiter’e çarpması 6 gün sürmüştü.  Jüpiter’e çarptığında iki dünya büyüklüğünde bir leke meydana getirmişti. Eğer kuyruklu yıldız dünyaya çarpmış olsaydı tıpkı dinozorların başına geldiği gibi belki de şimdi insan yaşamı olmayacaktı.

Jüpiter ayrıca özellikle Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağının Güneş Sistemi içerisinde dağılmasını önlüyor.

Shoemaker-Levy 9′ un  Jüpiter’e çarpması ( Animasyon)

Tüm bu örnekler Jüpiter’in  Dünya ve komşu gezegenlerin  koruyucusu olduğu savını destekliyor gibi görünüyor. Ancak kuyruklu yıldız ve asteroidler ile Jüpiter arasındaki ilşki her zaman bu kadar tutarlı olmamaktadır. Bazı gökbilimcilere göre Jüpiter’in nesneler üzerinde muazzam bir çekim gücü uyguladığı doğrudur. Ancak bu çekimin etkileri bazen olumlu bazen de olumsuz olabilir. Çekim gücüyle yakınından geçen kuyruklu yıldızın yolunu değiştirmek sureti ile veya kendi içine çekerek tehlikeleri bertaraf edebilir. Ancak zararsız bir yörüngesi olan kuyruklu yıldızı  güneş sisteminin içlerine doğru veya Dünya’ya doğru da yönlendirebilir.

Bilim adamları Jüpiter’in koruyucu olduğu, zarar verebileceği veya yokluğunda Güneş sisteminde hiçbir kayda değer değişiklik olmayacağı konusunda tartışmalarını sürdürürlerken Jüpiter şu anda olduğu yerde durmaktadır ve bir paratoner gibi çekim gücüyle Güneş sistemimizi tehdit etsin veya etmesin birçok göktaşı, asteroid ve kuyruklu yıldızı bertaraf etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here