Dünyanın bilinen ilk haritası

0
5571

Dünya’da bilinen en eski harita Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan Orta Anadolu’da, günümüzden 9 bin yıl önce yerleşim yeri olmuş Çatalhöyük’te bulunmuş.

Konya Ovası’na hakim buğdaylık arazide bulunan Çatalhöyük Konya Şehri’nin 52 km. güneydoğusunda. Hasandağı’nın yaklaşık olarak 136 kilometre uzağında. Çumra İlçesi’nin 11 km. kuzeyinde, sakinleri  ilk tarımcı topluluklardan biri. Çatalhöyük  2009 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne önerilmiş. 2012 yılında Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmesine karar verilmiş.

Bilinen en eski harita olan Çatalhöyük haritası MÖ. 6500 yılında taş duvarlara yapılmış ve şu anda Anandolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenmekte.

Çatalhöyük haritası, 1963 yılında Çatalhöyük’te yapılan kazılar sırasında ortaya çıkarılmış.  Daha önce kutsal yer olduğu belirlenen bir bölümünün kuzey ve doğu duvarlarında, Çatalhöyük şehir planını gösteren bir harita olarak ortaya çıkarılmış. Haritanın büyük bölümü kutsal yerin uzun kenarını oluşturan kuzey duvarına, kalan bölümü ise kısa kenarını oluşturan doğu duvarına resmedilmiş. Harita 1-1.5 cm. kalınlığında, perdahlanmış duvar sıvası üzerine yapılmış. Haritanın kutsal yerin kuzey duvarı üzerinde bulunan ve halen Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenmekte olan ana parçası tek parça olarak sökülememiş. Sergilenen üç parça ve Müze deposundaki bir parçayla birlikte toplam dört parça olarak çıkarılabilmiş. Haritanın uzunluğu 3 metre, yüksekliği ise 0.9 metre.

Çatalhöyük Haritası, yapılmış olduğu Cilalı Taş Çağı’nın uygarlık düzeyi göz önünde tutulursa, günümüz teknolojisi ile de yorumlanabilecek çok başarılı bir sanat eseri olarak karşımıza çıkmakta.

Kaynak: Harita Genel Komutanlığı http://www.hgk.msb.gov.tr/k-5-tarihi-haritalar.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here