Dünyanın en az nüfusu olan ülkesi

0
2565

Büyük Okyanus’un güneyinde, Tahiti’nin 2170 km güneydoğusunda volkanik kökenli bir ada ülkesi. Ülkenin tek bir şehri var o da başkenti. Dünyanın nüfus bakımından en küçük ülkesi ünvanının sebebi ise sadece 48 kişiden oluşan nüfusu.

Pitcairn Adaları

Güney pasifik Okyanusunda Peru ve Yeni Zelanda arasında yer alıyor. Üzerinde yerleşim bulunmayan Oeno, Henderson ve Ducie adalarıyla beraber Birleşik Krallık’a bağlı Pitcairn Adaları Denizaşırı Toprağı’nı oluşturuyor.

Pitcairn Adaları’nın nüfusu sadece 48.

Deniz yüzeyinden yaklaşık 300 m yükseklikte engebeli bir yarı krater olan ve sarp kayalarla çevrili olan adada astropik bir iklim hüküm sürüyor. 1767’de İngiliz deniz subayı Philip Carteret’in keşfettiği Pitcairn Adası, adını burayı ilk gören denizciden almış. 1790 yılına kadar üzerinde insan yaşamayan adaya bu tarihte Bounty adlı İngiliz kraliyet gemisinin ayaklanma çıkaran tayfaları kendilerini unutturmak amacıyla sığınmışlar ve orada ilk koloniyi kurmuşlar. 1856 yılında nüfus fazlalığı sebebiyle ada halkının bir kısmının Norfolk Adasına taşındığı adada günümüzde yaşayan 48 kişilik nüfusu ayaklanmacı gemicilerle onların Tahitili eşlerinin soyundan gelenler oluşturuyor.

pitcairn

1898’de İngiltere’nin Batı Pasifik Yüksek Komiserliği’nin yönetimine verilen ada, 1952’de bir İngiliz kolonisi olan Fiji’ye bağlanmış. Fiji’nin 1970’te bağımsızlığını kazanması üzerine, Yeni Zelanda’daki İngiliz büyükelçisi Pitcairn valisi sıfatıyla adanın yönetimini üstlenmiş.

pitcairn bayrak

47 km2 lik alana sahip adanın başkenti, aynı zamanda tek şehri de olan Adamstown. bu küçük izole ekonominin sakinleri balıkçılık, tarım, el sanatları ve posta pulları ile geçiniyor. Vadilerindeki verimli topraklarında narenciye, şeker kamışı, karpuz, muz, tatlı patates, fasulye ve çok çeşitli meyve ve sebzeler üretiliyor. Takas ekonominin önemli bir parçası durumunda.

En Önemli gelir kaynakları ise koleksiyoncular için pul satışı ve geçen gemilere el sanatlarının satışı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here