Dünyanın en büyük karada yaşayan eklembacaklısı

0
1112

Dört kiloyu aşkın ağırlığı ve 1 metre civarındaki bacak uzunluğu ile dünyanın en büyük karada yaşayan eklembacaklısı ünvanı hindistan cevizi yengecine (Birgus latro) ait.

Hindistan cevizi yengeci

Aynı zamanda hırsız yengeç veya palmiye hırsızı olarak da bilinen hindistan cevizi yengeci keşiş yengeci ailesinin karasal bir türüdür. Hint Okyanusu civarındaki  ve Pasifik Okyanusu çevresindeki hindistan cevizinin yetiştiği adalarda bulunur. Ayrıca Avustralya ve Madagaskar gibi önemli insan nüfusunun da yaşadığı anakaralarda da yaşadığı bilinmektedir.

eklembacak

Her ne kadar yengeç olsalarda karasal yaşama adapte olmuşlar, solungaçları körelmiş ve nefes almak için “branchiostegal akciğerler” olarak bilinen organlarını kullanmaktadırlar.

Yüzemezler ve hatta suya batırılır ve uzun süre su altında tutulurlarsa boğulabilirler. Potansiyel gıda kaynaklarını bulabilmek için keskin bir koku alma duygusu geliştirmişlerdir. Çiftleşmeleri de karada olur, ancak dişiler döllenmiş yumurtalarını denize bırakırlar. Larvalar 3-4 hafta planktonik olarak yaşarlar ve sonra korunmak için boş bir gastropod kabuğuna girerek deniz tabanına yerleşirler. Yetişkin hale geldiklerinde karınları üzerinde güçlü bir kabuk oluşur. Cinsel olgunluğa yaklaşık 5 yılda ulaşılır ve toplam ömrleri 60 yıl civarındadır.

İsimlerini hindistan cevizi ağaçlarına tırmanarak meyveleri düşürebilmelerinden ve hindistan cevizlerini kolayca açıp yiyebilmelerinden almış olsalar da aslında hindistan cevizi diyetlerinin önemli bir parçası değildir. Yetişkin hindistan cevizi yengeçleri meyve, fındık, tohumlar, ve kırılmış ağaçların özleri ile beslenirler, ancak  leş ve diğer organik maddeleri de  yiyebilmektedirler.

İnsanların yaşadığı bölgelerde avlanmaktadırlar, ancak bazı bölgelerde yasal olarak koruma altına alınmışlardır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here