Dünyanın en büyük ve en kötü kokan çiçeği

0
7847

Anayurdu Endonezya’nın Sumatra adasındaki tropik yağmur ormanları olan, boyu yaklaşık 3 metreye ulaşabilen ve yaydığı çürümüş et veya ekşimiş peynir kokusu ile dünyanın en büyük ve en kötü kokan çiçeği “Ceset Çiçeği” veya Amorphophallus titanum (titanum arum).

Tarihçe

kötü kokulu çiçek

İlk olarak 1878 yılında, batı Sumatra’da İtalyan bitki bilimci ve gezgin Dr. Oroardo Beccari tarafından keşfedilen çiçek ilk kez 1889 yılında Londra’da “Royal Botanic Garden”da yetiştirilmeye başlandı.Batı Sumatra’da kireçtaşı tepeler üzerinde ,tropik yağmur ormanlarındaki açıklıklarda yetişen bitki dünyanın diğer bölgelerinde botanik bahçeleri ve  özel koleksiyoncular tarafından da yetiştirilmektedir.

Çiçek açtığında uç kısımlarındaki ısısı insan vücudu sıcaklığına ulaşıyor ve salgıladığı kimyasallar buharlaşarak kötü kokuyu oluşturuyorlar. Kokusu nedeniyle Şeytanın Dili, Leş Çiçeği, Ceset çiçeği, Kokuşmuş Et Bitkisi, Leş Kokan Bitki olarak ta adlandırılıyor. Çiçeğin ısısının insan vücudu ısısına yaklaşması ve koyu kırmızı rengi leş yiyen böcekler ve et sineklerini yanıltarak kendisine çekiyor. Böylece bu böcekler ve sinekler aracılığı ile polenlerini yayıyor.

 

Ancak birkaç gün yaşayan çiçek solduktan sonra soğan halinde 50 kg’a varan ağırlıkta soğan halinde 4 ay boyunca uyuyor. Daha sonra boyu 6 metreye, çapı 5 metreye ulaşan yapraklar oluşturuyor. Yapraklar her sene ölüyor ve yerlerine yenileri geliyor. ilk kez çiçeklenmeden önce vejetatif büyüme için 7-10 yıl gerekiyor.   İlk çiçeklenmeden sonra ise çiçeklenme dönemlerinin aralıkları önemli farklılıklar gösteriyor. Bazı bitkiler 7-10 yıl aralıklarla çiçek açarken bazıları ise her 2-3 yılda bir çiçek açabiliyor. Çiçek açma dönemlerinde ise meraklılarını bu görsel şöleni seyretmek üzere başında topluyor. Ancak kötü kokusu nedeniyle çoğu kişi çiçeği maske takarak izlemek zorunda kalıyor. Çiçek Guinness Rekorlar Kitabı’nda da dünyanın en uzun bitkisi olarak yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here