Dünyanın en derin gölü

0
1294

 

Sibirya’nın güneyinde, İrkutsk şehrinin yakınında, Irkutsk Oblast ve Buryatya arasında yer alan ve “Sibirya’nın Mavi Gözü” diye adlandırılan Baykal Gölü Dünya’nın en derin gölüdür.

Baykal Gölünün derinliği 1637 metre olup, tabanı deniz seviyesinin yaklaşık 1285 m. altındadır. Baykal Gölü’nün ortalama derinliği ise 758 metredir.

baykal gölü

Yüzölçümü yaklaşık 31.722 km², (adalar hariç) uzunluğu 636 km., en geniş yeri 79.5 km.(Onguren ve Ust-Barguzin köyleri arasında) olan göl aynı zamanda 23,000 kilometre küplük hacmiyle hacim bakımından Dünya’nın en büyük tatlı su gölüdür. Öyle ki bu hacim Dünya’daki içme suyunun yaklaşık %20’sini oluşturmaktadır.

Gölün dibindeki tortul kayaçların yaklaşık 7 km. kalınlığında olduğu tahmin edilmektedir. Bu da gölün yeryüzündeki en derin yarıklardan biri olduğunu göstermektedir. Bir kıtanın ortasındaki bir gölün nasıl deniz seviyesinin 1285 m. altında bir derinliğinin olduğunu anlamak zordur. Erozyonun, bir kıtanın ortasında bu derinlikte bir yarık oluşturması imkansızdır. Aktif bir kıta rift zonunda (uçurum bölgesinde) yer aldığı için göl çok derindir. Yarık bölgesi yılda yaklaşık 2.5 santimetre bir oranda genişlemektedir. Rift genişliği büyüdükçe  çökme yoluyla derinlikte artmaktadır. Yani, Baykal Gölü gelecekte daha geniş ve daha derin bir hale gelecektir.

baykal gölü harita

25-30 milyon yıl tahmin edilen yaşıyla jeolojik olarak en eski göllerden biri olarak kabul edilmektedir. Dünyada sadece Ladoga Gölü ve Baykal’da tatlı su fokları yaşamaktadır.

Rusya, gölün araştırılması için göle özel denizaltı yapmıştır.Gölde sadece buraya özel endemik balık türleri yaşamaktadır. Göl, kendine özgü bir ekosistem oluşturmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here