Dünyanın en küçük omurgalısı

0
1160

Boyu sadece 7,7 milimetre. Yaklaşık bir sinek boyunda. Papua Yeni Gine’de ki yağmur ormanlarında yaşayan dünyanın en küçük omurgalısı Latince adı paedophryne amauensis olan bir kurbağa.

Paedophryne amauensis

Ağustos 2009 yılında keşfedilen bu kurbağa o tarihe kadar dünyanın en küçük omurgalısı olarak bilinen ve 7. 9 milimetre uzunluğuna sahip olan sazan ailesine ait Paedocypris progenetica’nın ünvanını elinden almış.

Bu kurbağa türü 2009 yılının Ağustos ayında Louisiana State University herpetologist Christopher Austin ve doktora öğrencisi Eric Rittmeyer tarafından Papua Yeni Gine’de ki biyoçeşitliliği keşfetmek için yapılan bir sefer sırasında keşfedilmiş. Keşif Ocak 2012’de hakemli bilimsel dergi PLoS ONE’da yayımlanmış.

Kurbağalar o kadar küçükler ki orman tabanında yaprakların arasında toprağı andıran renkleriyle görülmeleri neredeyse imkansız. Austin ve Rittmeyer geceleri yaptıkları ses kayıtlarının analizini yaparken duydukları bilinmeyen bir hayvana ait sesin peşinden giderek keşfi gerçekleştirmişler. Bölgedeki orman tabanından aldıkları ve plastik poşetlere doldurdukları yaprak ve bitki artıklarını elleriyle karıştırırken bu artıklarda sıçrayan 7,7 milimetrelik kurbağayı keşfetmişler.

Bu minik kurbağalar sadece karada yaşıyorlar. Yaşam döngüleri diğer kurbağalarda olduğu gibi iribaş evresini (larva evresi) içermiyor. Yumurtadan yetişkin minyatürler çıkıyor. İskelet kemikleri az. Sadece yedi presakral pmurları mevcut. Buna rağmen boylarının 30 katı yüksekliğe kadar sıçrayabiliyorlar. Alacakaranlıkta küçük omurgasızlarla besleniyorlar. Erkek üyeleri 8400-9400 Hz frekansta çok tiz böcek benzeri ses çıkarıyorlar.

Daha küçüğü bulunasıya kadar şu anda dünyanın en küçük omurgalısı işte bu kurbağa.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here