Dünyanın En Tehlikeli Ağacı

0
1577

Karayip yerlilerinin gölgesinde uyuyanın bir daha uyanmayacağına inandığı ağaç, Florida, Bahama, Karayibler, Orta Amerika ve Güney Amerika’da yaşıyor. “Dünyanın En Zehirli Ağacı”  olarak Guinness Rekorlar Kitabına girecek kadar tehlikeli olan Manchineel Ağacı, adeta bir ölüm makinesi.

Foto: © Hans Hillewaert / , via Wikimedia Commons

Manchineel Ağacı

Manchineel Ağacı (Manşinel ağacı=Hippomane mancinella) Sütleğengiller (Euphorbiaceae) ailesinden çiçekli bir bitki türüdür. İsmi yaprak ve meyveleri elmayı andırdığı için İspanyolca “küçük elma” anlamına gelen manzinella dan türemiştir. Dünyanın en zehirli ağacı olduğu için İspanyolca manzanilla de la Muerte (küçük ölüm elması) olarakda adlandırılmaktadır.

Grimsi kabuklu gövdesi zaman zaman 15 metreye ulaşabilir. Yaprakları parlak yeşil, çiçekleri yeşilimsi sivri şekilli ve meyveleri ise yeşil ya da yeşilimsi sarı renktedir ve küçük bir elmayı andırırlar. Genellikle plajlarda kıyıya yakın bölgelerde bulunurlar, mükemmel bir doğal rüzgar çiti görevi görürler ve kökleriyle plaj kumlarını stabilize ederek erezyonu önlerler.

Ağaç henüz tam olarak tanımlanamamış güçlü bir toksin içerir. Sütü andıran beyaz özsuyu güçlü bir alerjik dermatite, deride içi su dolu kabarcıklara neden olan forbol ve diğer cilt tahriş edici maddeleri içerir. Toksin o kadar güçlüdür ki yağmur yağarken ağacın altında kalırsanız ağaca temas ederek üzerinize düşen yağmur damlaları bile cildinizde kabarmalara neden olabilir. Yanan bir Manchineel ağacının dumanı göze temas etiğinde, körlüğe bile sebep olabilir.

Meyvelerinin yenmesi ise ölümle sonuçlanabilecek zehirlenmelere yol açabilir. Kanama, şok, bakteriyel süperenfeksiyonlar ve gastroenterite neden olan meyveler sindirim sisteminde ve boğazda yanıklara neden olarak oluşturduğu ödem sonucu hava yollarının tıkanması ile ölüme neden olabilir.

Ağaç yaprakları, 12-deoksi-5-hydroxyphorbol-6gamma, 7alfa-oksit, hippomanins, mancinellin ve sapojenin, phloracetophenone-2,4-dimetileter, meyveleri ise fizostigmin içerir.

mansinel

Photo by Pancrat

 

Kuzey Amerika‘nın Carib yerlileri ağacın özsuyu ile zehirli oklar hazırlayarak veya esirlerini bu ağaca bağlayarak düşmanlarının ağrılı ve yavaş bir şekilde ölmelerine neden olmaktaydılar. Bazen de ağacın yaprakları ile düşmanlarının su kaynaklarını zehirleyerek büyük zararlara yol açıyorlardı.

 

Günümüzde ise ağaçların yetiştiği birçok bölgede ağaçların zehirli olduğuna dair uyarı tabelaları bulunmaktadır. Bazı bölgelerde ağaçlar tehlike uyarısı olarak kırmızı bir X ile işaretlenmiş, Fransız antillerinde yerden 1 metre yüksekliğe kadar kırmızı boyanmıştır. Ancak Hollanda Antillerinde, Venezuela’nın kuzeyinde bir ada olan Bonair’de ağaçlar işaretsizdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here