Dünyanın en uzun ağacı: Hyperion

0
4374

Yaşayan dünyanın en uzun ağacı 115,54 metrelik uzunluğuyla Kuzey Kaliforniya’daki Redwood Milli Parkında yaşayan Hyperion adlı bir sahil sekoyası (Sequoia sempervirens).

Tarihçe

sekoyaHyperion Chris Atkins ve Michael Taylor tarafından, 25 Ağustos 2006 da keşfedildi. Ağaç Stephen Sillett tarafından 115,55 m olarak ölçüldü. Şu anda Guiness rekorlar kitabında en uzun ağaç rekorunu elinde bulunduruyor.

Ağaç 1978 yılında satın alınan Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı’nın uzak bir bölgesinde bulunmuş. Ününün yayılıp ziyarete gelen insan sayısının artacağı ve ağacın doğal yaşam alanındaki ekosistemin zarar görebileceği çekincesi ile tam yeri kamuoyuna açıklanmamış.

Araştırmacılar ağacın üzerinde ağaçkakanların oluşturduğu hasar nedeniyle büyümesinin engellenmiş olduğu, bu hasar olmasa 116 metreye kadar büyüyebileceği düşüncesindeler.

“Sahil Sekoyası” (Sequoia sempervirens), servigiller (Cupressaceae) familyasının Sequoia cinsinden tek bir türle temsil edilen (monotipik) 120 m boy, 7 m çap yapabilen anavatanı Kuzey Amerika olan büyük bir ağaç türü.

Herdem yeşil ve dev yapılı ağaçlardır. Oldukça kalın kabukları vardır. Genç sürgünleri önce, sonra kırmızı kahverengidir.

2 tip yaprakları vardır:
-Pul yaprak: Sürgünün dip ve uç kısmı ile kozalak sapında yer alan yapraklar,-İğne yaprak: Sürgünün üzerindeki balık kılçığı şeklindeki ana yapraklar.
Kozalaklar 1 yılda olgunlaşır ve 15-20 puldan oluşur. Kozalak pulları yan kenarlarıyla kapanmıştır ve her pulun altında 3-7 tohum bulunur.

Doğal yayılış alanında 140 m’ye kadar büyür; gövde dibi çok geniş olup uca doğru daralır. Kabuk kırmızımsı kahverengi veya tarçın renginde, 15-25 cm kalınlığındadır, tacı ise dardır. Genç ağaçlarda dallar incedir, sonradan kalınlaşır ve gövdeye çevrel olarak dizilmiştir.

Yapraklar sürgünlere sarmal olarak dizilmiştir ve iki şekildedir; yan dallar üzerindeki yapraklar 1-2,5 cm uzunluğunda iki sıralı dizilmişlerdir, alt yüzlerinde iki stoma bandı yer alır. Ana sürgünlerin üzerinde yer alan yaprakların ise uzunluğu 1,5-2,5 cm olup uçları sivridir.

Erkek kozalaklar ovoid 1,5-2 mm olup sarı-yeşildir. Tohum kozalakları çok küçük, olgunlaşınca koyu kırmızımsı kahverengi, eliptik-yumurta veya yumurta şeklinde 2-3,5 x 1,2-1,5 cm’dir. Bir yılda olgunlaşan tohumlar açık kahverengi eliptik-dikdörgen şeklinde 1,5 mm uzunluğundadır. Tohum kanadı 1 mm genişliğindedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here