Dünyanın en uzun hayvanı

0
7792
Bilinen en uzun hayvan yaklaşık 55 metrelik boyu ve 10 santimetreye varan kalınlığı ile Bantlı solucan veya Bağcık solucanı ( Lineus longissimus ) dır. Dünyanın en uzun hayvanı bantlı solucanlar ortalama 30 metre uzunluğunda ve 5-10 mm çapında oluyorlar.

1864 yılında, İskoçya’nın St Andrews şehrinin civarında şiddetli bir fırtına sonucunda sahile vurmuş olarak bulunan bir örneği ise 55 metre uzunluğu ve 10 santimetre kalınlığındadır. Bu boyutları ile en uzun hayvanlardan biri olan  aslan yeleli denizanasından da  daha uzun bir hayvan olarak kaydedilmiştir.

Nemertea şubesine ait olan Lineus longissimusun gövdesi kahve renkli, daha açık renkte çapraz şeritlidir. Salgıladığı mukus yırtıcı hayvanlara karşı savunma için kullanılan güçlü bir nörotoksin içerir. Burun uçlarında bulunan yapışkan filament kümesi ile avlarını hareketsiz kılarlar.

Lineus longissimus kumlu kıyılarda, çamurlu sahillerde ve gelgit havuzlarında bulunur. Kaya altlarında ve deniz dibindeki çatlaklarda yaşarlar.

Britanya kıyılarında bulunan en yaygın nemertea’dır. Cebelitarıktan İngiliz Adaları, Norveç ve İzlanda’ya kadar Avrupa kıyıları boyunca sık görülür. Akdeniz’de görülmemektedir.

Resim:Bruno C. Vellutini

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here