Dünyanın En Uzun Mağarası

0
2221

Amerika Birleşik devletleri’nin Kentucky eyaletinde labirent halinde birbirine bağlı mağaralardan oluşan Mamut Mağara Sistemi (Mammoth Cave) 640 km (400 mil)’in üzerindeki toplam uzunluğu ile  Dünyanın bilinen en uzun mağarası ünvanını almış.

Türkiye’nin kuzeyden güneye kuşbakışı uzunluğunun 650 km civarında olduğunu göz önüne alın. Bu mağara sisteminin ne kadar uzun olduğunu hayalimizde canlandırabiliriz.

mamut mağarası

Mamut-Flint Ridge Sistemi

Resmi coğrafya ismi “Mamut-Flint Ridge Sistemi” olan mağara sistemi Mississipi tipi eski kireç taşı tabakalara sızan ve sonra buhar olup uçan sularlardan geriye kalan kireçten bir karst sisteminden oluşmuştur. 1800 yılında keşfedilmiş ve çok büyük olmasından dolayı Mamut mağarası olarak isimlendirilmiştir.mamut mağarası

Mağara ilk bulunduğu dönemlerde neredeyse 1000 yıldır içinde yaşamış olan yarasaların biriktirdiği gübreler tarımda ve barut yapımında güherçile olarak kullanılmıştır. 1840-1850 döneminde bir zenci köle olan Steven Bishop  ayrıntıları ile araştırdığı mağaraların ilk planlarını çizmiş, ilk profesyonel olarak ölçümleri ise 1908’de Max Kamper tarafından yapılmıştır. Temmuz 1941’de ulusal park olarak organize edilmiş olup federal ABD Ulusal Park Hizmetleri tarafından resmen idare altına alınmıştır. 27 Ekim 1981’de UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır. 26 Eylül 1990’da da bir Uluslararası Biyoküre Rezervi olmuştur.

Şu anda mağaraların bulunduğu Mamut Mağarası Ulusal Parkı 21,380 hektar alana kurulmuş ve adeta bir tema parkı gibi işletilmektedir. Parkta Elmas Mağarası,Gizli Nehir Mağarası, Kayıp Nehir Mağarası, Mamut Onyx Mağarası,Onyx Mağarası ve Kanunsuzlar Mağarası turistler tarafından gezilebildiği gibi, alandaki göller ve nehirler kullanılarak oluşturulan su rekreasyon alanlarında kano, balık tutma, tekne, su kayağı ve yüzme gibi etkinlikler yapılabiliyor. Ayrıca, kangurular, rollercoasterler, dinozorlar, zeplinle,  balon gezintisi, binicilik gibi heyecan verici turistik etkinlikler mevcut.Tarih ve kültür müzesi, çiftçi pazarları, antika ve hediyelik eşya dükkanları ve festival alanları da turistlerin ilgisini çeken yerler arasında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here