Dünyanın en yaşlı canlısı

0
1008

177 yaşındaki kaplumbağa, 4862 yaşındaki ağaç veya 80.000 yaşındaki koloni onun yanında çok genç kalıyor. Dünyanın en yaşlı canlısı tam 250 milyon yaşında.

Tam 250 milyon yaşında

tuz kristaliBilim adamlarının 1999 yılında Carlsbad New Mexico da yerin 610 metre altından çıkarılan antik deniz tuzu kristallerinde keşfettikleri bakteri 250 milyon yaşında. Yani  dinazorların Dünya yüzeyinde yeni yeni görülmeye başlandığı çağlardan. Araştırmacılara göre bu canlı  250 milyon yıl boyunca tuz kristalı içinde üzeri sert bir kabukla kaplı bir spor halinde kalmış. Yaşamı askıya alınmış olan  bu mikroskopik organizmayı laboratuvar ortamında yeniden canlandırdıklarını iddia ediyorlar. Mikroorganizmanın türü tesbit edilmemiş olmasına karşın  2-9-3 suşu veya bacillus permians olarak adlandırılıyor. Buluntuyu yapan Pennsylvania’daki West Chester Üniversitesi’nden Russell Vreeland, Virgibacillus 2-9-3 suşu olarak bilinen bakterinin Ölü Deniz’de bulunan modern Virgibacillus’a çok benzediğini söylüyor. Her ne kadar buluş güvenilir bilim adamları tarafından yapılmış olsa da dayandırıldığı mantığın ve argümanların zayıf olduğu gerekçesiyle hala evrensel olarak kabul görmüyor.

Bakterinin modern mikroorganizmalara olan benzerliği şüpheleri arttırıyor ve tartışmalar sürüyor.

Bazı araştırmacılar, 2-9-3 suşunun, muhtemelen laboratuvarda kontaminasyondan kaynaklandığını ve  250 milyon yıldan çok daha genç olduğunui iddia ediyorlar. Fakat Vreeland, özellikle de eski tuz kristallerinin içine hapsedildiğini söylediği için yaşlarına inanıyor.

Fakat  Vreeland “Onlar kristallerin içindeydiler ve yaşıyorlardı” diyor. “Onların mühürlü bir kristale girme şansları sıfıra yakın ve bunun bir kirlenme olayı olma olasılığı bir milyarda bir civarında.”

Dahası, o zamandan beri tuz içinde kalmış diğer birçok bakteri örneğinin keşfedildiğini söylüyor. Son zamanlarda, 33-48 milyon yaş arasında olan bakteriler, orta Çin’deki bir iç tuz gölündeki tuz kristallerinde bulundu.

Ancak, bu keşiflerin hiçbiri 250 milyon yaşında değildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here