Dünyanın En Yüksek Dağı

0
2295

Dünyanın en yüksek dağı çoğu yerde 8.848 metrelik yüksekliği ile Everest Dağı olarak yer almaktadır. Aslında bu bilgiye yanlış denilemez. Çünkü Everest’in deniz seviyesinden yüksekliği 8.848 metredir. Yani dünya yüzeyine kıyasla en yüksek nokta Everest’tir. Ancak Hawai’de ki Mauna Kea Dağı deniz yüzeyinden yüksekliği 4207 metre olmasına rağmen tabanı okyanus dibindedir ve toplam yüksekliği 10.100 metreyi bulur. Bu da taban-zirve arası uzunluk göz önünde bulundurulduğunda  Mauna Kea dağını Dünyanın en yüksek dağı yapıyor.

mauna kea

Mauna Kea

Mauna Kea (/ ˌmɔːnə ˈkeɪ.ə / veya / ˌmaʊnə ˈkeɪ.ə /, Hawai dili: [ˈmɐwnə ˈkɛjə]) Hawaii adasında uyuyan bir yanardağdır. Deniz seviyesinden 4,207 m (13,802 ft) yukarıda duran zirve, Hawaii eyaletindeki en yüksek nokta olan Hawaii adasını dünyanın en yüksek ikinci adası yapmaktadır. Dağın çoğu su altındadır; Okyanus tabanı üzerinden ölçüldüğünde, Mauna Kea 10,000 m’den (33.000 ft) uzun boyludur ve Dünya’nın en yüksek dağıdır.

hawai

Mauna Kea yaklaşık bir milyon yaşındadır ve en son olarak 4000-6000 yıl önce patlamıştır. Şimdi uykuda kabul edilmektedir.

keck gözlemevi

Hawaii mitolojisinde, Hawaii adasının zirveleri kutsaldır. Eski bir yasa, zirveyi ziyaret etmek için sadece yüksek rütbeli yabancılara izin vermektedir. Oysa yüksek rakımı, kuru ortamı ve istikrarlı hava akışı ile Mauna Kea’nın zirvesi, astronomik gözlem için dünyanın en iyi yerlerinden biridir. 1964’te  erişim için bir yolun açılmasından bu yana, zirvede onbir ülke tarafından finanse edilen on üç teleskop inşa edilmiştir. Mauna Kea Gözlemevleri, elektromanyetik spektrumda bilimsel araştırmalar için kullanılır ve dünyadaki en büyük tesislerden biridir. Yerli Hawai’liler tarafından kutsal sayılan bir bölge üzerinde inşa edilmesi tartışma konusu olmaya devam etmektedir.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here