Festos Diski

0
1671

Tarihi gizemlerden biri de 3 Temmuz 1908 yılında Yunanistan’ın Girit adasının Festos (Phaistos) şehrindeki Minos sarayı kalıntılarında bulunmuş olan Festos Diski. (Phaistos Disk, Phaestos Disc)

festos diski

MÖ 2.000

Muhtemelen orta veya geç Minos Tunç çağına (MÖ 2.000) tarihlenmiş. Yaklaşık 15 cm çapındaki kil’den yapılmış bu disk her iki yüzünde 45 farklı görünümde toplam 241 işaret içeriyor. Bu işaretlerin anlamı, amacı ve hangi coğrafyada üretildiği ise bulunduğu günden bu yana çözülememiş. En ünlü arkeolojik gizlerden biri haline gelmiş. Bu benzersiz nesne şu anda Heraklion arkeolojik müzesinde sergileniyor.

Phaistos’daki Minos sarayı kazılarında İtalyan arkeolog Luigi Pernier tarafından 1908 yılında keşfedilmiş. Diskin üzerindeki hiyeroglif benzeri yazı kazıma değil, yumuşak kil üzerine bir çeşit baskı veya mühürle basılarak oluşturulmuş. Disk üzerindeki yazının bir benzeri olmadığı için şu ana kadar birçok amatör ve profesyonel arkeoloğun hayal gücünü zorlamış ancak çözülememiştir. Bu tür başka örnekler bulunup kelime haznesi genişletilemedikçe çözülemeyecek veya tesadüfen çözülmüş olsa bile kanıta dayandırılamayacak bir gizem olmaya devam edecektir.

Disk birçok arkeolog tarafından otantik olarak kabul edilse de, bir kaç akademisyen diskin sahte ya da bir aldatmaca olduğuna inanmaktadır. 1926 yılında Knossos’ta bulunmuş olan Mavro Sipilio halkasının da benzer spiral yapıya sahip olması ,Festos diskinin de spiral tarzında yazılmış olması nedeniyle bunun gerçek bir Minos eseri olduğunun kanıtı olarak kabul edilmektedir.

Festos diski ile ilgili birçok kitap yazılmış, bilgisayar programkarı ile kod çözülmeye çalışılmış, bazen eski bir oyun tahtası olduğu, bazen bir dua olduğu iddia edilmiş olsa da sırrı hala çözülememiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here