Gözlerimizin rengini ne belirliyor?

0
531

Dünyamızda 7,7 milyar insan yaşıyor. Bu insanların gözleri mavi, yeşil, kahverengi, ela gibi renklerle tanımlanır. Ancak, dünyadaki hiç kimse gerçekten sizin gibi göz rengine sahip değil. Göz renginiz parmak iziniz gibi benzersizdir.

Bir kişinin göz rengi, gözün ortasındaki küçük kara deliği çevreleyen ve göze ne kadar ışık girebileceğini kontrol etmeye yardımcı olan iris adı verilen yapının pigmentasyonundan kaynaklanır. İrisin rengi, çok açık maviden koyu kahverengiye kadar değişiklik gösterir. Kahverengi, dünyadaki en sık görülen göz rengidir. Mavi ve yeşil gibi daha açık olan göz renkleri neredeyse tamamen Avrupa kökenli insanlar arasında bulunur.

Gözler
RESİM: Pixabay

Popüler inanışın aksine göz renginiz, ailenizdeki göz renklerinin bir karışımı olarak ortaya çıkmaz. Geçmişte, insanlar ebeveynlerinin ve dedelerinin göz renklerine göre çocukların göz renklerinin tahmin edebileceğini düşünürdü. Kahverengi gözlerin “baskın” ve mavi gözlerin “çekinik” olduğu fikrine dayanarak belli bir göz renginin olasılığı hesaplanırdı. Ancak artık göz renginin gerçekten tahmin edilmesinin o kadar kolay olmadığını biliyoruz. Genetik özelliklerin geçişi çok karmaşık olduğu için, iki mavi gözlü ebeveynin örneğin kahverengi gözlü bir çocuğa sahip olması mümkündür.

Göz rengi, bir kişinin genindeki çeşitlilik ile belirlenir. Göz rengiyle ilişkili genlerin çoğu, melanin adı verilen bir pigmentin üretimi, taşınması veya depolanmasında rol oynar.

En fazla etkiye sahip iki ana gen olmasına rağmen, göz renginin belirlenmesinde 16 farklı gen rol oynar.

Göz rengi irisin ön katmanlarındaki melanin miktarı ve kalitesi ile doğrudan ilgilidir. Kahverengi gözlü insanların irislerinde büyük miktarda melanin varken, mavi gözlü insanlarda bu pigmentler daha azdır. Ve bu iki rengin arasında da birçok göz rengi tonu vardır.

Gözlerimize renk vermenin yanı sıra, melanin onları güneşten korumaya yardımcı olur. Açık renkli gözler, güneşin zararlı ışınlarına karşı koyu renkli gözlerden çok daha hassastır, çünkü pigmentleri daha azdır.

Bebek

RESİM: Pixabay

Yeni doğan bebeklerin gözlerinde melanin yoktur, bu nedenle hayata mavi veya neredeyse renksiz gözlerle başlarlar. Melanin kademeli olarak artar ve yaklaşık üç yaşındayken gözleri gerçek renklerine kavuşur.

Kahverengi gözler renklerini melanin adlı pigmentten alır, ancak mavi gözlerin içinde mavi pigment yoktur. Mavi gözler, renklerini su ve gökyüzü neden mavi görünürse aynı şekilde alırlar. Işığı saçarlar, böylece daha fazla mavi ışık geri yansır.

Yeşil veya ela gözlü insanlar ise, irisin katmanlarından biri veya her ikisinde biraz açık kahverengi pigmente sahiptir. Açık kahverengi pigment mavi ışıkla etkileşime girer ve göz yeşil veya benekli görünebilir.

Mavi gözler renklerini gelen ve geri yansıtılan ışıktan aldıklarından, aydınlatma koşullarına bağlı olarak gerçekten farklı renkler olarak görünebilirler. Yeşil ve ela gözler değişik pigment renginin bir karışımıdır, dağınık ışıktan gelen rengi alırlar , bu nedenle farklı aydınlatma koşullarında farklı görünebilirler.

Hastalık, travma ve yaşlanma iris ve göz renginin değişmesine (aydınlanmasına veya kararmasına) neden olabilir.

Son olarak, göz rengi hakkında birkaç batıl inançtan bahsedelim:

Mavi gözlü insanların zengin hayal gücü vardır.
Yeşil gözlü olanlar keskin fikirlere sahiptir.
Ela gözler tutkulu ruhları gösterir.
Kahverengi gözlü insanlar sakindir ancak altta bir tutku yatar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here