Hangi tırnaklarımız daha çabuk uzar ?

0
8971

El tırnaklarımız, ayak tırnaklarımızdan yaklaşık 4 kez daha hızlı uzarlar. Özellikle de orta parmağımızın tırnağı diğer dört parmağımızdan daha hızlı uzar.

İnsanlarda tırnaklar günde ortalama olarak 0,1 milimetre uzar. (100 günde 1 cm) El tırnaklarının uzayıp tamamen yenilenmesi 4-6 ay, ayak tırnaklarının ise 12-18 ay sürer. Tırnakların büyüme süresi kişiden kişiye, yaşa, mevsime, özel bakıma ve kalıtsal özelliklere göre farklılık gösterir. Ayrıca tırnaklarımız yaz aylarında diğer mevsimlere göre daha hızlı büyürler.tırnak

Normal şartlarda mevcut olan 20 parmağımızda da tırnak vardır. Peki el tırnaklarının ayak tırnaklarından daha hızlı uzaması, orta parmak tırnağının diğer parmak tırnaklaından daha hızlı uzamasının sebebi ne olabilir?

Hayret edeceksiniz ama bilim adamları 100 yılı aşkın süredir bunu aydınlatmak için çalışıyorlar ancak henüz kesin bir sebep bulunamamış. Ortaya atılan birkaç teori ise şöyle:
  • Memelilerde, tırnak uzunluğu ve büyüme oranı terminal falanksların (en uçtaki parmak kemiği) uzunluğu ile ilgilidir. Ayak parmaklarındaki terminal falankslar, ellerdekinden çok daha kısadır bu sebeple el tırnakları ayak tırnaklarından 4 kez hızlı uzar. Elimizin orta parmağının terminal falanksı diğer dört parmağımızdan daha uzundur, bu sebeple orta parmak tırnağı daha hızlı uzar.
  • Eller ayaklara oranla fiziksel olarak kalbe daha yakındırlar.Bu nedenle el parmaklarında  kan dolaşımı ve oksijenlenme ayak parmaklarına göre daha güçlüdür, daha iyi beslenirler ve daha çabuk uzarlar.
  • El tırnakları dokunurken, yazarken veya diğer günlük işler sırasında daha çok küçük darbeler almakta, daha çok sabit travmaya maruz kalmaktadır. Bu kalıcı küçük travmalar tırnak büyümesini teşvik etmektedir. Buna karşılık ayak parmakları, genellikle çorap ve ayakkabı içinde güvenli bir şekilde kalmakta,el tırnakları kadar travmaya maruz kalmamaktadırlar. Büyümeyi teşvik edecek kalıcı travma olmayınca daha yavaş büyümektedirler.

Bunlar gibi daha birçok teori geliştirilmiştir. Ancak bunların deneysel olarak kanıtlanması mümkün olmamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here