Havuç Yemek Gece Görme Yeteneğini Arttırır mı?

0
1210

Kime sorarsanız sorun havuç yemenin en faydalı yanının gece görme yeteneğini arttırdığını söyleyecektir. Çünkü çocukluğumuzdan beri ebeveynlerimiz bize bunun böyle olduğunu söylemiş, havuç yemeye teşvik etmiştir.

Peki gerçekten havuç gece görme yeteneğimizi arttırıyor mu?

Havucun içerdiği A vitamini ve karotenler sayesinde gözlerimiz için faydalı olduğu, hatta içerdiği A vitamininin başta gece körlüğü, olmak üzere makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu geciktirdiği bilinmektedir.

havuç

Halk arasında Tavuk karası da denilen gece körlüğü (Retinitis Pigmentosa) hastalığında gözün içini kaplayan retina adını verdiğimiz tabakadaki görme hücrelerinden rod adı verilen karanlıkta görmeyi veya gece görmeyi sağlayan hücrelerde bozulma oluşur. Alacakaranlıkta ve karanlıkta görmesi güçleşen hastalar ilerleyen dönemlerde tamamen görme kaybına uğrayabilirler. Gece körlüğü seyrek görülen ve kalıtsal bir hastalıktır.

İşte havuç ta içerdiği A vitamini sayesinde gece körlüğününün oluşumunu geciktirmektedir. Ancak sağlam kişilerde gece görme yeteneğini arttırdığı söylenceden ibarettir.

İşte o söylencenin kaynağı:

1940’larda 2. Dünya savaşı esnasında Alman savaş uçakları geceleri Manş denizini aşıp İngiltere’yi bombalamaktadır. İngiltere bu bombardımanlara karşı önlem alabilmek için araştırmalar yapmaktadır. Araştırmalar sonuç verir ve İngilizler güney kıyıları boyunca Alman uçaklarını daha karaya varmadan tespit edip vurabilecekleri bir radar zinciri kurarlar. Ancak  Almanların bu teknolojiyi öğrenmesini engellemek isteyen İngiliz istihbarat servisi basit bir propoganda kampanyası başlatır. İngiliz Hava kuvvetleri pilotlarının inanılmaz bir gece görme yetenekleri oluştuğunu ve Alman uçaklarını daha İngiltere’ye varmadan vurduklarını, bu yeteneklerini ise bol bol havuç yemelerine borçlu olduklarını anlatan basın bültenleri yayınlamaya başlarlar.

Bu inanılmaz görme yeteneğine sahip en ünlü pilot 20 Alman uçağı düşürmüş olan Teğmen John Cunningham’dır ve bu yeteneğinden dolayı “Cat Eyes” olarak anılmaktadır.

havuç kampanya

1941 Kasımında İngiltere Gıda Bakanlığı kampanyayı iyice genişletti ve Doctor Carrot karakterini yaratarak havucun yaraları ile ilgili bir çok afiş bastırdı. Slogan: ” Havuç sizi sağlıklı tutar ve karanlıkta görmenize yardım eder”idi. Artık Doktor Havuç her yerde idi ve hem İngiliz, hem de Alman vatandaşları havucun ne kadar faydalı olduğunu öğrenmişti.

Kampanya o kadar başarılı odu ki o gün bu gündür tüm dünyada anneler çocuklarına havuç yedirebilmek için gece görme yeteneğini nasıl geliştirdiğini anlatıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here