Öyle bir meyve ki onu yedikten sonra, geçici bir süreliğine acı veya ekşi olarak yenilen her şey, tatlı olarak algılanıyor. Mucize meyveyi yedikten sonra ister acılı çiğ köfte , ister limon yiyin size tatlı geliyor. İşte size Herşeyi Tatlı Yapan Mucize Meyve

Sapotaceae familyasından Synsepalum dulcificum ( İngilizcede Miracle Berry veya Miracle Fruit ) mucize meyve olarak da adlandırılıyor. Mucize meyve 1725 yılında Batı Afrika gezisinde Avrupalı kaşif Chevalier des Marchais tarafından keşfedilmiş. Kaşif yerlilerin bu bitkinin meyvelerini topladıklarını fark etmiş ve bu bitkinin meyvelerini yedikten sonra, geçici bir süreliğine acı veya ekşi olarak yediği her şeyin, tat alma duyusunca tatlı olarak algılandığını fark etmiş.

mucize meyve

Sıcak iklim bitkisi olarak Benin, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Gabon, Gana, Nijerya, Zaire gibi sıcak ve nemli ülkelerde ve organik yönden verimli,4,8-5,8 ph değerlerine sahip asidik nitelikteki topraklarda yetişen Synsepalum dulcificum en fazla -2 dereceye kadar soğuğa dayanabiliyor ve yetişmesi için yüksek neme ihtiyaç duyuyor.

Yıl boyu yeşil kalan bu bitki yılda 2 defa yağmur sezonu sonunda meyve veriyor. Tohumdan çoğaltılabilen bitki çimlenmeden itibaren 2-3 senede meyve veriyor. Kırmızı renkteki meyvelerinin yağ oranı sıfır, çekirdek harici etli kısımları yeniyor.

Aslında tatsız olan meyve yendikten sonra meyvede bulunan ve miraculin denilen bir çeşit glikoprotein, dilin üzerini bir saat kadar kaplayarak, dilin ekşi ve acımsı tatları almasını önlüyor. Böylece meyve yendikten sonra yenen diğer şeyler tatlı olarak algılanıyor.

Bitkiden diabet tedavisinde çeşitli ülkelerde yararlanılıyor.

Tarihçe

1970li yıllarda ABD’de bu bitkinin gıda endüstrisinde kullanılma girişiminde bulunulmuş ancak FDA tarafından bu girişim engellenmiş. FDA tarafından üretim yapılmasının engellenmesinin aynen stevia bitkisinde olduğu gibi şeker lobisinin haksız girişiminden kaynaklandığını savunanlar vardır.

Bitki,ABD’de bu sebeple 1970 lerden sonra evlerde yetiştirilip, yalnızca partilerde özel sürpriz olarak kullanılır hale gelmiş.Bununla birlikte uzak doğuda bitki ekstresinden tablet v.s ürünler imal edilip piyasaya sürülmüş.Bazı ülkelerde de şeker hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır.

Bununla birlikte meyve kemoterapi gören kanser hastaları için faydalı olabileceği düşünülerek kullanılmaktadır.Zira, kemoterapi hastanın kendi ağız lezzetini bozar, onlar için yiyecek tadı acı veya metalik bir tad olarak hissedilir.Sonuçta,hasta yemek yiyemez ve kilo kaybı oluşur gene bazı anti-HIV ilaçlarıda bu etkiyi gösterebilir.Sonuçlar kişiden kişiye farklılık gösterse de ABD’de bazı hastanelerde bu yan etkiyi önlemek için bu bitki kullanılmaktadır .Amerikada yapılan araştırmalarda bu bitkinin denendiği hastaların % 70-75 ‘inde olumlu sonuç alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here