İlk elektrikli araba

0
2451

Yakıt tasarrufunun yanısıra hava kirliliğini düşüreceği ve karbon emisyonunu azaltacağı düşünülen ve otomotiv endüstrisinde son yıllarda populerliği artan elektrikli arabalar 19. yüzyılın sonlarında ve 20.yy’ın başlarında oldukça revaçtaydı, fakat içten yanmalı motor teknolojisindeki ilerlemeler ve petrol kullanan araçların ucuz olarak toplu üretimi elektrikli araçların sonunu getirdi. 1970 ve 1980’lerdeki enerji krizleri elektrikli otomobillere kısa süreli bir ilgi oluşturduysa da günümüzdeki gibi büyük kitlesel bir pazara ulaşılamadı.

1800 ‘lü yıllar

Elektrikli arabalar için buluşu yapan bir ülke ya da mucit saptamak çok güç. Bunun yerine elektrik motorlarını çalıştıracak bataryaların yapılışından itibaren bir dizi devrim 1800’lü yıllarda elektrikli arabaların yollarda görülmeye başlamıştır diyebiliriz. Yüzyılın başlarında, Macaristan, Hollanda ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (Vermont’lu bir demirci de dahil olmak üzere) birtakım yenilikçiler   pilli araç kavramı ile oynamaya başladı ve ilk küçük ölçekli elektrikli otomobillerin bazılarını yarattılar. 1828 yılında, Macar, Anyós Jedlik bir elektrik motoru ile çalışan küçük ölçekli modeli araba icat etti. 1832 ve 1839 yılları arasında (tam yıl belirsiz), İskoçya’dan Robert Anderson ham elektrikli arabayı icat etti. 1835 yılında, başka bir küçük ölçekli elektrikli otomobil Groningen, Hollanda’dan  Profesör Stratingh tarafından tasarlandı, ve asistanı Christopher Becker tarafından inşa edildi. 1835 yılında,  Brandon, Vermont’lu bir demirci,olan Thomas Davenport  küçük ölçekli bir elektrikli araba inşa etti. Davenport aynı zamanda ilk Amerikan yapımı DC elektrik motorunun  mucidi oldu.

1896 yılına kadar süre gelen şarj etme altyapısındaki eksikliği aşmak için getirilen çözümlerden biri değiştirilebilir batarya hizmeti Hartfor Electric Light Company tarafından elektrikli kamyonlar için ilk defa uygulamaya konuldu. Araç sahibi aracını bataryasız olarak General Electric Şirketinden satın alıyordu ve elektriği de Hartfor Electric’ten değiştirilebilir bataryalar vasıtasıyla satın alıyordu. Araç sahibi değişken bir mil başına şarj ücreti ve kamyon depolama ve bakımını kapsayan aylık bir hizmet ücreti ödüyordu. Hizmet, 1910 ile 1924 yılları arasında 6 milyon milden fazla bir ulaşımı kullanıcılara sunmuştu. 1917’nin başlarında benzer bir hizmeti Chicago’da Milburn Light Electric otomobilleri sahipleri için bataryasız araç satın alma seçenekleri mevcuttu.

1897’de ABD’deki ilk ticari uygulama olarak elektrikli araçlar New York şehri taksi filosu olarak Filedelfiya Elektrikli taşıma ve vagon şirketi tarafından yapılmıştır. ABD’de elektrikli otomobiller 20.yy başlarında Anthony Electric, Baker, Columbia, Anderson, Fritchie, Studebaker, Riker, Milburn ve diğerleri tarafından üretilmiştir.

elektrikli araba

1900’lu yıllar

İçten yanmalı motorlarla karşılaştırıldığında daha yavaş olmasına rağmen, 1900’lerin başlarında bazı avantajlarından dolayı tercih edilmekteydi. Petrollü otomobillerde bulunan sarsıntı, koku ve gürültü gibi olumsuz yönler elektrikli otomobillerde yoktu. Elektrikli otomobillerin petrollü otomobillerde sürme esnasında en büyük problem olan vites değiştirme gibi bir problemi yoktu. Elektrikli otomobiller zenginlerin şehir içi ulaşımda uzun menzilin gerekmeyeceği şekilde bir kullanımda tercih edilmişti. Petrollü otomobillerin bir diğer dezavantajı ise motoru çalıştırmak için elle kurulan bir kola gereksinim duymasıydı, kolun kurulması için fiziksel olarak bir çaba harcamak gerekiyordu. Elektrikli otomobiller bu sebeplerden bayanlar için de kullanım kolaylığı sağlamaktaydı.

 

1911’de New York Times, elektrikli otomobilleri petrol yakıtlı otomobillerden daha temiz olması, daha sessiz olması ve daha ekonomik olması sebebiyle ideal olarak kabul etmekteydi.

İçten yanmalı motorların üstünlüğü ele geçirmesinden önce, elektrikli otomobiller birçok hız ve mesafe rekoruna sahiptiler. Bu rekorlar arasında en dikkat çekici olan Camille Jenatzy tarafından 29 Nisan 1899’da kendisine ait olan roket tipli aracı Jamais Contente ile 100 km/saat rekorunun 106 km/saat’lik bir hızla kırılmasıdır. 1920’lerden önce, elektrikli otomobiller, petrol yakıtlı otomobiller ile şehir içinde kullanım kalitesi olarak rekabet etmekteydi.

Türkiye’de durum:

Türkiye’de ilk elektrikli otomobil II. Abdülhamit tarafından İngiltere’de Messrs Immisch & Co şirketine 1888 yılında sipariş edildi. Şirketin mühendisleri Magnus Volk ve Moritz Immisch’in özel olarak hazırladıkları bu otomobil ön kısmında tek bir büyük teker yerine birbirine yakın iki küçük tekere sahipti, Immisch tarafından patenti alınan 20 Amper 48 Volt 1 beygirlik motoru vardı. Abdülhamit Han bu otomobilden çok memnun kalmıştı ve bu iki mühendisi ödüllendirmişti, bu sayede mühendisler uluslararası bir üne kavuşmuşlardı. Sultan için hazırlanan bu otomobil o zamanın teknik dergilerinde de görülebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here