İzmir’in Olimpiyat Şampiyonu Boksörü

0
1182

İzmir’in olimpiyat şampiyonu bir boksör yetiştirmiş olduğunu çok az kişi bilir. Peki siz bu boksörü tanıyor musunuz?

Evet sözünü ettiğimiz boksör İzmir’li Onomastos (Onomastos of Smyrna) . Onomastos boks sporunun olimpik spor dalı olarak kabul edildiği ilk olimpiyatlar olan MÖ 688 yılında yapılmış 23. Olimpiyat oyunlarının boks şampiyonu olmuş. Bu olimpiyatlarda boks Pygme veya Pygmachia olarak adlandırılmış.

boks

Antik tarihçilere göre, İzmir’li Onomastos, sadece ilk olimpiyat boks şampiyonu değil, aynı zamanda Antik Yunan boks kurallarının da yazarı.

Onomastos kuralları çok sıkı idi: Güreşmek, sarılmak, tekmelemek veya ısırmak yasak idi. Karşılaşma ancak taraflardan biri nakavt olduğunda veya teslim işareti verdiğinde sona eriyordu. Ayrıca karşılaşmayı kaybeden rakibi kasıtlı olarak ve ağrılı bir şekilde öldürmek yasaktı.

Onomastos, M.Ö. 672 yılına kadar unvanını korudu. M.Ö. 672 yılında yapılan 27. Olimpiyat oyunlarında Kroton’dan gelen Diappos şampiyon seçildi.

Daha sonraki yıllarda olimpiyatlarda bir çok büyük boksör şampiyon oldu, ama sadece biri – Tisandros Onomastos’un  4 kez arka arkaya Olimpiyat şampiyonun olma rekoruna sahip olabildi.Günümüzde de bu rekoru kırabilen boksör yoktur. Bu rekora en çok yaklaşan, yirminci yüzyılda dünyanın en büyük amatör boksörü Laslzo Papp,  profesyonel bir boksör olmadan önce üç Olimpiyat zaferi kazanabildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here