Muhteşem bir bitki: Bambu

0
366

Bambu….

Büyük bir odun dışı orman ürünü ve odun ikamesi, en hızlı büyüyen yenilenebilir kaynak ve bu gezegendeki en çok kullanılan ve çok yönlü bitkilerden biri.

Bambu türleri uzun zamandır döşeme, inşaat, mobilya, kömür, el sanatları ve yiyecek için ahşap bir alternatif olarak kullanılmıştır.

Yeni teknolojiler bir kompozit elyaf kaynağı olarak bambu’nun değerini artırıyor: kağıt, viskon ve suni ipek kumaşlar için ve rüzgar türbinlerinin yapımında.

Bambu popülaritesi her yıl artmaktadır.

İşte size bambu hakkında hayret edeceğiniz birkaç gerçek:

1.Bambu kelimesinin kökeni Malayca “Mambu” kelimesinden gelir.

Bazıları, orijinal Malay kelimesinin bambunun açık havada patladığında çıkardığı sese benzeyen “Bambu” olduğunu, iddia ediyor. Bambu ısıtıldığında, içi boş iç bölmelerindeki hava genişler ve patlayıcı bir ses çıkarır. Bu Bam-bum sesi bambuya adını vermiştir.

2.Bambu bir çim çeşididir.

Bambu ot ailesi Poaceae (Gramineae) ‘nin Bambusoideae alt familyasına aittir. Bambunun bir ağaç olduğunu düşünebilirsiniz çünkü çok büyüyebilir ve ağaç gövdesi gibi sert, odunsu bir gövdeye sahip olabilir. Cüce bambu türleri sadece birkaç santimetreye kadar büyürken, orta büyüklükteki bambu türleri birkaç metreye ulaşabilir ve dev bambu türleri 30 cm çapa , 30 metreye kadar büyüyebilir.

3.Bambusoidaea familyası ,toplam 1575 tanımlanmış tür ve 111 farklı cinste odunsu ve otsu bambulardan oluşur.

Ticari olarak yaklaşık 100 tür kullanılır; bunlardan 20’si bambu ekimine başlamak isteyenler için öncelikli tür olarak tanımlanır. Ticari açıdan önemli olan bu türlerin yanı sıra, fidanlıklarda peyzaj amacıyla birçok cazip süs bambusu yetiştirilir.

4.Bambu doğal olarak 5 kıtada yetişebilir.

Bambu doğal olarak 46 ° kuzey ve 47 ° güney enlemleri arasında tropikal ve subtropikal kuşakta 5 kıtada dağılmıştır: Afrika, Asya, Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Avustralya. Başka bir deyişle, Antartika ve Avrupa dışındaki bütün kıtalarda bambu doğal olarak yetişebilir.
Bambular, çoğu bitkinin yapamadığı aşırı koşullara da tahammül edebilir. Bazı türler -20 ° C’nin altındaki sıcaklıklara dayanarak And ve Himalayalar’da deniz seviyesinden 4000 m yüksekte bile büyüyebilir.

5.Guinness Rekorlar kitabına göre Dünyanın en hızlı büyüyen bitkisi Bambu.

Guinness Rekorlar kitabı, dünyadaki en hızlı büyüyen bitki için dünya rekorunun, günde 91 cm ve saatte 4 cm ve 0.00003 km / saat hızla büyüyen belirli bir bambu türüne ait olduğunu belirtiyor .

Bambular, tümü benzersiz büyüme hızları ve özellikleri olan birçok farklı türden oluşur. Bu büyüme oranları, filizlenme mevsimi boyunca ve optimum toprak ve iklim koşulları mevcut olduğunda belirlenebilir.

6.Bambu diğer ağaçlardan daha fazla oksijen oluşturur.

Bambu karbondioksiti emer ve atmosfere diğer ağaçlardan % 35 daha fazla oksijen verir.

7.Bambu gövdeleri genellikle sert ve kuvvetlidir ve bitki ciddi felaketlerden, ve hasarlardan sonra hayatta kalabilir ve iyileşebilir.

Genç bambu sürgünleri Hiroşima ve Nagazaki’nin nükleer bombalanmasından sonra yeni bitki yaşamının ilk işareti oldu. Yakma ısısı, bir bambu korusu hariç tüm ağaçları ve diğer bitki yaşamını tahrip etti. Koru o zamandangünümüze kalmamış, ancak korudan çıkarılan kültürler Hiroşima’daki bir müzede saklanıyor.

8.Bambu çelikten 6 kat daha yüksek bir gerilme direncine sahiptir.

Buna karşılık, çelik üretmek için gereken enerji bu doğal ürünü üretmek için gerekenden neredeyse 50 kat daha fazla. Bambunun gücü onu harika bir yapı malzemesi yapıyor.

9.Bambu doğal olarak mantar önleyici ve anti bakteriyeldir.

Bambu kun adı verilen doğal olarak ortaya çıkan bir biyo-ajan, bambuya bakteri ve mantar gibi yıkıcı mikroplara karşı direnç sağlar. Bu, bambuların kimyasal gübreler ve böcek ilaçları olmadan kolayca yetiştirilmesine olanak sağlar çevreye kimyasal madde katmaz. Bambu bakteriyel özelliği, bambudan yapılan kumaşa da taşınır. Bambu havlu, çarşaf, çorap ve yoga kıyafetleri bu nedenle çok popülerdir.

10.Bambu bir çok buluşta kullanılmıştır.

Thomas Edison tarafından yapılan ilk ampul, karbonize edilmiş bir bambu filamanı kullandı. Bambu aynı zamanda ilk fonografın iğnesi için kullanılan malzemeydi, ilk helikopter de bir bambu oyuncağına dayanıyordu ve ilk zamanlar yapılan birçok uçakta bambu kullanıyordu.

11.Bambu iyi bir besin kaynağıdır.

Taze, salamura veya pişmiş bambu filizleri, asırlardır Asya mutfağının önemli bir parçası olmuştur. Bambu sürgünlerinin kalorileri düşüktür ve mükemmel bir diyet lifi ve potasyum kaynağı sağlar. Bambu ayrıca pandalar, filler, şempanzeler ve goriller için tercih edilen bir besin kaynağıdır.

12.Bambu şaşırtıcı sayıda ürün yapmak için kullanılır.

Bambu ile yapılabilecek parçalardan sadece bazıları: iskele, destek kirişleri, duvarlar, çatılar, döşeme, panjurlar, mobilyalar, borular, bardaklar, kovalar, kaplar, yemek çubukları, kürdanlar, kağıt, biyo-yakıt, oltalar, flütler ve kendo kılıçları.

13.Eski kitaplar bambudan yapılmıştı.

Kağıdın icadından önce, antik Çin’de yazmak üzere bir malzeme olarak bambu şeritleri kullanılmıştır.

14.Bambu geleneksel bir ilaçtır.

Geleneksel Çin tıbbında, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını tedavi etmek için bambu talaşı kullanılır. Talaş, burun tıkanıklığı, ateş ve kasılmalarla mücadele etmek için kullanılır. Benzer semptomları tedavi etmek için hem sıvı hem de katı formlarda bambu sapı kullanılarak da benzer bir ilaç yapılır. Bambu yaprakları ayrıca Çin ve Japonya’da ateşi tedavi etmek için geleneksel bir ilaç olarak kullanılır.

15.Evlerimizde ya da ofislerimizde yer verdiğimiz pozitif enerji ve refah getirdiğine inanılan son derece popüler Şans Bambuları, aslında bir bambu değil!

Afrika kıtasından kaynaklanan şans bambusu, Çin ve Tayvan’da yaygın olarak yetiştiriliyor ve dünya çapında ihraç ediliyor. Gerçek bambulardan farklı olarak, şans bambusu yılda yaklaşık 10 cm hızla büyür. Sapları genellikle 10 cm ile 100 cm arasında olduklarında satılır.

‘Bambu’ kelimesi Şans Bambusunun da adında olmasına rağmen, taksonomik düzeni tamamen gerçek bambulardan farklıdır. Şans Bambusunun botanik ismi Dracaena braunii’dir (Dracaena sanderiana olarak da bilinir).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here