NASA’nın volkan robotu: VolkanoBot

0
1266

Bilim adamları volkanların nasıl patladığı hakkında henüz tam bir bilgiye sahip değiller. Bazı modellemeler yapılmış olsa da bunlar hayli basitleştirilmiş modeller. Öte yandan volkanları keşfetmek ise riskli bir iş. Artık bu modelleri daha fazla gerçekçi hale getirmek için kullanılabilecek bir araç var: VolkanoBot

VolkanoBot

Volkanlar, şu anda Pasadena, Kaliforniya’da NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda post-doktora yapmakta olan Carolyn Parcheta’nın ilgisini her zaman çekmiş. Altıncı sınıftayken televizyondaki bir bilim programında izlediği, araştırmacıların volkanlardan örnek toplama görüntülerinden sonra kendi kendine bu işi bir gün kendisinin yapacağını söylemiş. Parcheta’nın sonraki yıllarda geliştirdiği volkanların robotlarla keşfi projesi National Geographic’in 50.000 dolarlık büyük kaşif ödülüne layık görülmüş. Proje finalde online katılımcılar tarafından ikinci olarak seçilmiş.

Şimdilerde Parcheta ve onun danışmanı, JPL robotik araştırmacısı Aaron Parness, hem dünyadaki ve hem diğer volkanik gezegenlerdeki volkanların ayrıntılı olarak incelenebilmesi için bu proje üzerinde çalışıyorlar.

Parcheta, Parness ve JPL eş danışmanı Karl Mitchell geliştirdikleri ilk robot olan 30 cm büyüklüğünde ve 17 santimetre tekerlek çapında olan VolcanoBot 1 adını verdikleri iki tekerlekli robotu bir volkanın içinde denemişler. Mayıs 2014 de şimdi aktif olmayan Havai’de ki Kilauea yanardağında magmanın aktığı bir çatlağa VolkanoBot 1 ‘i indirmişler. 25 metre kadar derine inebilen robot magma yollarının ilk kez santimetrik 3-d haritasını çıkarabilmiş, ancak daha derine inememiştir.

volkanobot

Image Credit: NASA/JPL-Caltech

Şimdi daha küçük ( 25 cm) ve hafif, daha iyi hareket edebilen ve daha güçlü motorları olan 12 cm çapında tekerlekleri olan  VolkanoBot 2 adlı robotu geliştirmeye çalışan ekip  bu robotu da mart ayı başında yine Kilauea yanardağında test etmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here