Örümcekler neden kendi ağlarına yapışmazlar?

0
3445

Beslenebilmek için avlanmaya ihtiyacı olan örümcekler, ağlarını örerek bu tuzağa düşecek avlarını beklerler. Ağa yakalanan kelebekler, sinekler, böcekler bu yapışkan ağdan bir türlü kurtulamazken ev sahibi örümcek avını alabilmek için ağın üzerinde hızlı hareketlerle ilerler. Ancak örümcekler kendi ağlarına yapışmazlar.

 

Peki nasıl oluyor da kurbanlar bu ağdan kutulamazken örümcek kendi ağına yapışmadan  hızla ilerleyebiliyor?

Örümceklerin ördükleri spiral tarzlı ağlarda aslında her bir sırası iki veya daha fazla iplikçikten oluşur. Örümcekler bu ağı yaparken yapışkan olan ve yapışkan olmayan olmak üzere 2 tür ipek kullanır. Ağdaki herbir çemberi birbirine bağlayan destekleyici ipler ve merkez iplikleri yapışkan değildir.Buna karşılık ağdaki çemberimsi yapılar avlarının kurtulmasını engelleyecek derecede yapışkandır. Örümceklerin yapışkan olan bu alanda da rahatça hareket edebilmeleri bacaklarının benzersiz iki özelliği ile ilişkilidir.

örümcek

Örümceklerin bacaklarını kaplayan yağlı bir madde ağa yapışmalarını engellemektedir. 2011 yılında Naturwissenschaften dergisinde yayınlanan araknolojistler Eberhard and Briceno ‘nun çalışmasında ayakları yıkanmış ve temizlenmiş örümceklerin ağ iplikçiklerine daha kolay yapıştığı bulunmuştur. Buna ek olarak aynı çalışmada örümcek bacağının kıllı yapısı nedeniyle ağdaki yapışkan damlacıklarla daha az yüzeyde temas ettiği, kılların üzerine bulaşan yapışkan damlaları kolayca aşağıya kaydırabildiği tesbit edilmiştir.
Ayrıca örümceklerin yapışkan ipliğe yapışmadan tutunabilmelerini ve sallanmalarını sağlayan üçüncü bir tırnak benzeri yapıları vardır.

Peki örümcekler diğer örümceklerin ağlarına yakalanabilirler mi? Aslında örümcekler  ağlarını uçan avlarını yakalamak için örerler. Ancak genellikle sonradan kendiliklerinden kurtulsalar da nadiren örümcekler diğer örümceklerin ağlarına yakalanabilirler. Bununla birlikte Portia adlı bir tür örümceğin rakip örümcekleri ağlarıyla yakaladıkları bilinmektedir. Portialar diğer türdeki örümcekleri kendileri de bir avmış gibi davranarak veya aynı türdeki erkek örümceklere kur yaparak avlarlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here