Dünyanın en eski yağlıboya resmi

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Dünyanın en eski yağlı boya resmi yedinci yüzyılda haşhaş ya da ceviz yağı içeren boyalar kullanılarak Afganistan’da ki Bamiyan Vadisi'nde mağaraların duvarına yapılmış.

Bamyan vadisi  Orta Afganistan'da, Kabil'in 230 km kuzey batısında bulunuyor. Denizden 2.500 metre yüksekte bulunan vadi  sarp kayalıklara oyularak yapılmış, 6. yüzyılda tamamlanmış Hint-Yunan stilindeki devasa iki adet Buda heykeli ile ünlenmiş. Ancak bu iki muhteşem Buda heykeli (dünya'nın en büyük ayakta duran buda heykeli)  2001 martında taliban tarafından İslam’a aykırı olduğu gerekçesiyle patlayıcılarla havaya uçurulmuş.

Taliban yönetimi devrildikten sonra 2003 yılında Japonya, Avrupa ve ABD'den gelen bilim adamları,konservatör ve arkeologlardan oluşan uluslararası bir ekip kısmen UNESCO tarafından finanse edilen bir projenin parçası olarak, Bamiyan Vadisi'ndeki yapıtları korumak için çalışmaya başlamışlar. Ekip bölgedeki sert kayalıklarda yıllara ve birçok patlamaya rağmen dayanmayı başarmış 1000 e yakın mağaradaki Budist sanatı korumak için araştırmalar yapmış. Beş yıl süren bu araştırmalar esnasında mağara duvarlarında 50 ye yakın  Buda, Bodhisattva ve kadın figürlerinin yer aldığı parlak resimler bulmuşlar. Bulunan benzersiz bir figür de Pers Güneş Tanrısı Mithra ve dört kanatlı atlar tarafından yönlendirilen atlı bir araba.

Bilim adamları gaz kromatografisi ve kütle spektrometrisi kullanarak  bazı kimyasal testler yaparak resimlerde ve dev heykellerde yağ ve reçine bazlı boyalar  kullanıldığını keşfetmişler.

Muhtemelen keşişler veya İpek yolundan geçerek seyahat edenler tarafından büyük olasılıkla ceviz ve haşhaş tohumu yağları içeren boyalarla yapılmış,  Buda, Budist mitolojisi ile ilgili desen ve sahneleri temsil eden resimler şimdiye kadar yapılmış en önemli sanat-tarihsel ve arkeolojik keşiflerden biri olarak nitelenmiş. Bilim adamlarının bir sürpriz olarak,bu resimlerden bazılarında 14. ve geç 15. yüzyıl arasında İtalya'da doğmuş olduğuna inanılan bir yağlıboya tekniğinin kullanıldığını değerlendirmişler. Bu buluştan önce Dünyanın hiçbir yerinde 12 yüzyıldan önce resimlerde  kuruyan yağların kullanıldığına dair hiçbir açık maddi delil yokmuş.

Bu resimlerin  doğu ve batı Asya halkları arasında ünlü İpek Yolu boyunca kültürel değişim için değerli bilgiler sağlayabileceğine inanılıyor.

 

 


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile