Nano Heykeller

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Star ActiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

 

Medya tasarımcısı Jonty Hurwitz tarafından yapılan bu heykeller öyle küçükler ki , çıplak gözle görmek imkansız, elektron mikroskobu altında ise izlemeye doyum olmayan sanat eserleri haline geliyor.


Nano heykeller derken öncelikle nano terimini bir kez daha hatırlatalım: Nano ile tanımlanan ifadeler, herhangi bir ölçünün milyarda birini gösterir. Örneğin; nanometre, metrenin milyarda birini (1 nm =1/1000000000 m) 10^-9 ifade etmektedir. Mikron ise  Milimetrenin binde birine (1/1000 mm, 10^-3 mm), metrenin milyonda birine (1/1000000 m, 10^-6 m) eşit uzunluk birimidir. 1000 nanometre ise 1 mikrondur.

Jonty Hurwitz'in nano heykellerini tanımlarken bu terimleri kullanacağımız için bu birimleri kısaca hatırlatmak istedik. Son olarak ta bir insan saç telinin yaklaşık 100.000 nanometre ( 100 mikron) olduğunu hatırlatalım ve heykellere geçelim.

Heykeller yeni bir çığır açan  3D baskı teknolojisi ve multiphoton Litografi denilen bir teknik kullanılarak oluşturuluyor. Çift foton emilimi fiziksel fenomeni kullanılıyor. Kelimenin tam anlamıyla kuantum fiziği kullanılarak sanat yapılıyor. Öncelikle bir model seçiliyor ve 200 den fazla kamera ile taranıyor. 3D Printer teknolojisiyle ve  multiphoton lithography” adlı teknikle heykelin yapımına başlanıyor.Bilgisayar yardımıyla heykeller saatlerce uğraşılıp piksel piksel, katman katman tamamlanıyor.

Bu kısa açıklamadan sonra sizleri heykellerle baş başa bırakalım:

Güven

Jonty Hurwitz tarafından yapılmış güven ile ilgili bir nano heykel

2014 | yaklaşık 80 x 100 x 20 mikron

Ekim 2014 itibariyle bu heykel tarihin en küçük insan heykelidir.

 

Aşk tanrısı ve Ruh

ilk öpücük

 

Ekim 2014 itibariyle bu heykeller şimdiye kadar oluşturulmuş en küçük insan portreleri.

Louvre Antonio Canova çalışmalarından esinlenerek bir nano heykel,  oluşturulan.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Psyche_revived_Louvre_MR1777.jpg
Paris’teki Louvre Müzesi’nde bulunan ve 1787 -1793 arasında Antonio Canova tarafından yapılmış olan “Aşk'ın öpücüğüyle canlanan Psyche” adlı heykelden esinlenerek tasarlanmış.

 Antonio Canova “Aşk'ın öpücüğüyle canlanan Psyche ( heykelin aslı)

 

2014 | yaklaşık 100 x 90 x 100 mikron

 

 

 

Yoğunluk

Jonty Hurwitz yoğunluk hakkında bir nano heykel

 

 

 

 

Sanatçının nano heykelleri ve sıradışı diğer çalışmaları için web sitesini ziyaret edin: http://www.jontyhurwitz.com

 

 


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile