Satürn suya konulduğunda yüzebilir mi?

0
1532

Güneş’e yakınlık sırasına göre 6. gezegen olan Satürn  Güneş Sisteminin Jüpiter’den sonra ikinci büyük gezegenidir. Büyük ölçüde hidrojen ve helyumdan oluşmakta ve gaz devleri sınıfına girmektedir.

116464 km çapında

116464 km’lik çapıyla 12742 km çapındaki Dünya ile karşılaştırıldığında Dünya’dan 9.14 kez daha büyüktür. Ancak yoğunlukları karşılaştırıldığında bir gaz devidir ve yoğunluğu Dünya yoğunluğunun sadece % 12 sidir. Bu düşük yoğunluk, gezegenin akışkan yapısı ve kendi çevresindeki dönüş hızının yüksekliği ile birleşerek, gezegene ekvatorda geniş, kutuplarda basık elipsoid görüntüsünü vermektedir.

saturn

Kütlesinin büyük kısmını hidrojen ve helyumdan oluşturmaktadır ve bu da Satürn’ü tüm Güneş sistemindeki gezegenler içinde yoğunluğu en düşük gezegen yapmaktadır. Gerçek yoğunluğu 0.687 g / cm3 dür.  Suyun yoğunluğunun ise  0.998 g / cm3 olduğu göz önüne alınırsa teorik olarak Satürn suya konulduğunda yüzebilir.

Ancak bunu kanıtlayabilmenin tek yolu gezegeni içine sığdırabilecek büyüklükte bir kap ve bu kabı doldurabilecek miktarlarda su bulabilmektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here