Sokotra Adasının Bitkileri

0
1304

Dünya üzerindeki en yabancı görünümlü yer olarak bilinen Yemen yakınlarındaki Sokotra adası görülmeye değer. Bu adada yetişen bitkilerin üçte biri dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmuyor. Sokotra Adasının bitkileri sizi sanki başka dünyalardaymışsınız gibi hissettiriyor.

sokotra adası
Yaklaşık 7 milyon yıl önce Pliyosen devrinde Afrika’dan fay kırılması ile ayrıldığı düşünülen Sokotra Adası 3625 km²lik bir alana sahip ve 2004 tahmini nüfusu 43000. Aslında  “Erkek Kardeşler” olarak bilinen  Abd Al Kuri, Samha, Darsa  adalarıyla birlikte ana ada olan Sokotra bir takım ada: Sokotra takım adaları.

Galapagos adaları gibi 700 e yakın nadir türde flora ve fauna barındıran adadaki bitkilerin üçte biri dünyanın hiçbiryerine bulunmuyor.

sokotra çöl gülü şişe ağacı

İklimin sert, sıcak ve kuru olduğu adada en ilginç bitki türleri hayat bulabilmektedir. Hint Okyanusunda Somali’den 250  km ve Yemen’den 340 km mesafede yer alan adada geniş beyaz kumsallar, zaman zaman 7 km’ye ulaşan uzunlukta kireçtaşı mağaralar, yaylalar ve 1525 metre yüksekliğe ulaşabilen  dağlar bulunmaktadır.

sokotra

2008 yılında Unesco Dünya Miras Listesine alınan Sokotra Adasında ayrıca 10 tanesi dünyanın başka bölgelerinde görülmeyen 140 çeşit kuş yaşıyor.

Sokotra öyle bir ada ki oraya gidenler kendisini başka bir gezegene veya dünyanın tarih öncesi çağlarına gelmiş gibi hissediyor. Adanın yapısını sözlerle anlatmak mümkün olamayacağı için sizleri hayret edeceğiniz fotoraflarla ve görüntülerle baş başa bırakıyoruz.

sokotra adası

Sokotra’nın en göze çarpan bitkilerinden bir tanesi, garip görünüşlü ve şemsiye şekilli bir ağaç olan ejderin kanı ağacıdır (Dracaena cinnabari). Kırmızı özsuyu eskilerin ejderin kanı olarak adlandırdığı, ilaç ve boya olarak kullandıkları bir maddedir. Diğer sıradışı bitki ise Dorstenia gigas bitkisidir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here