Ta Prohm’un Dinozoru

0
847

Dinozorların yaşamı, yok olmaları her zaman insanoğlunun merak konusu olmuştur. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapıla gelmektedir. Uluslararası bir ekip kurularak yapılan bir araştırmayla da kaya ve kül örneklerinin değerlendirilmesi yöntemiyle Dinozorların yaklaşık 66 milyon 38 bin yıl önce ( 11.000 yıllık bir yanılma payıyla) nesillerinin tükendiği ortaya konmuştur. Bilim adamlarının dinozor kemiklerini bulup birleştirmeye başlaması ve dinozorlar hakkında fikir sahibi olmaya başlamasının ise ancak iki yüz yıllık bir geçmişi var.

Ta Prohm tapınağı

Şimdi de Kamboçyanın balta girmemiş ormanlarında eski Khmer medeniyeti tarafından yapılmış tapınaklara gidelim. Bunlardan biri yaklaşık 800 yıl önce 12.yüzyılda inşa edilmiş Ta Prohm tapınağı. Anjelina Jolie’nin Lara Croft olarak rol aldığı Tomb Raider ve Indiana jones filmlerininde çekildiği tapınak asırlık ağaçların kökleriyle adeta kaplanmış durumda. Taş heykeller ve kabartmalarla kaplanmış olan bu görkemli tapınağın neredeyse her santimetrekaresinde gri kumtaşı üzerine oyulmuş oldukça ayrıntılı kabartmalar göze çarpmaktadır. Bu kabartmalarda maymunlar, geyik, manda, papağan, ve kertenkeleler gibi tanıdık hayvanların tasvir edildiği göze çarpar.

ta prohn dinazorları

Şimdi sıkı durun:Tapınağın  bir sütununda diğer hayvan tasvirlerinin yanısıra, bir dinozor türü olan Stegosaurus benzeri yaratığın tasvir edildiği karmaşık bir oyma karşımıza çıkıyor.

Peki ama nasıl oluyor da 800 yıllık bir Budist tapınağında nesli 66 milyon önce tükenmiş bir dinazor türünün tasviri yapılabiliyor. Üstelik az öncede değindiğimiz gibi dinazorlarla ilgili bu tasviri oluşturabilecek bilgi ancak son 200 yıldır ortaya çıkmışken.

Tabii ki ortada hayret edilesi bir gizem varken bunu izah etmeye çalışan birçok teorinin ortaya atılması kaçınılmaz. İşte size bu teorilerden birkaçı:

  • Herkesin Stegosaurus’a benzettiği kabartmalar aslında bir yaban domuzu veya gergedanı tasvir ediyor olabilir.
  • İnsanlık ve tabii ki dinozorların hep birlikte sadece 10.000 yıl önce yaratıkdığına inanan yaradılışçı bir grup insan tarafından iddialarına dayanak olarak bu kabartma duvara sonradan yapılmış olabilir
  • Tapınaktaki film çekimleri esnasında bu motif sonradan yapılmış olabilir.

Bu teorilerin sonu gelmiyecek. Değerlendirmesi size kalıyor. Ancak şunu da söyleyelim. Daha sonraki konularımızda da değineceğimiz gibi dinazorların tasvir edidiği başka tarihi ögeler de var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here