Dünyanın en eski taş aleti

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Dünyanın insanlar tarafından üretilmiş ilk taş aleti, Manisa’nın Kula Volkanik yöresinde tesadüfen bulunmuş olan 5cm uzunluğunda  kuvars kayacından oluşmuş bir alet.

Kula volkanik yöresinde tesadüfen bulunan artefakt ilk insanların Afrika’dan Anadolu’ya ve Anadolu’dan da Avrupa’ya göç ettiği dönemin bilinenden daha eski olduğuna işaret ediyor. Türk, İngiliz ve Hollandalı yer bilimcilerden oluşan uluslararası araştırma grubu, yaptıkları araştırmalar kapsamında Erken Pleistosen döneminde oluştuğu ileri sürülen Paleo-Gediz Nehri’ne ait bir menderes büklümü ve bu büklümün taşkın ovası üzerinde günümüzden takriben 1.240 ila 1.170 milyon yılları arasında yaşadığı düşünülen insanların el ürünü olan kuvarstan üretilmiş bir adet aleti (artefakt) tesadüfen bulmuşlar.

Bu buluntunun yaşı ise, yüksek çözünürlüklü radio-izotopik tarihleme ve paleomanyetik ölçümler yolu ile belirlenmiş. Güvenilir mutlak yaş belirlemelerine dayanan bu tespit Batı Anadolu da, şimdiye kadar bilinenlerin aksine, insanlık tarihinin çok daha eski dönemlere dayandığını ve Batı Anadolu’nun günümüzden yaklaşık olarak 1.240 ile 1.170 milyon yıllar arasındaki dönemde insanların Afrika’dan Avrupa’ya yayıldığı önemli göç yolu üzerinde bulunduğunu ortaya koyması bakımından son derece önemli.

Bulunan bu alet yaklaşık olarak 5cm uzunluğunda bir kuvars kayacından oluşmakta. Alet üzerindeki şekil ve izler üzerinde paleontoglar tarafından yapılan incelemeler, bu şekil ve izlerin doğal süreçlere bağlı olarak oluşmaktan ziyade sert bir çekiç veya taş aletle vurulmalar sonucunda oluştuğunu, dolayısı ile insan el ürünü olduğu gerçeğini ortaya koyuyor.

 


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile