Uykudan sonra gözlerimiz neden çapaklanır?

0
5041

Sabah kalktığınızda gözlerinizin kenarında biriken çapaklar sizi rahatsız ediyor mu? Nedir bu çapak denilen şey, Uykudan sonra gözlerimiz neden çapaklanır merak ediyormusunuz? İşte size cevabı:

Uyku esnasında oluşan çapaklanma ağız, burun ve gözümüzün bir çeşit boşalma yöntemidir.

çapak

Çapak aslında toz ve kir, kan hücreleri, deri hücreleri, konjuktiva tarafından salgılanan mukus ve meibomian bezleri tarafından salgılana yağlı salgının bir karışımından oluşur.

Meibomian bezleri ( veya tarsal bezler) göz kapaklarında bulunan ve göz yaşının çabuk buharlaşmasını engelleyici meibum adlı yağlı bir sıvı salgılayan bir tür yağ bezleridir. Üst göz kapağında yaklaşık 50 tane, alt göz kapağında ise yaklaşık 25 tane meibomian bez sıralanmıştır. Salgıladıkları meibum yağlı yapısıyla gözyaşının kolayca kurumasını engellediği gibi gözyaşının göz küresi üzerinde kalmasını ve yanaklarımıza dökülmemesini sağlar. Göz kapakları kapandığında aradan hava geçmesini önler. İşte bu yağlı sıvı konjuktiva dan salgılanan müsin ve gözdeki yabancı maddelerle birleşerek çapağı oluşturan ana maddedir.
Uyanık olduğumuzda bu birleşim doğal olarak gözyaşlarımız ve göz kırpma hareketlerimizle yıkanır. Ancak uyurken gözlerimizi kırpmayız ve meibum ile birlikte çapağı oluşturan diğer bileşenler göz çizgimizde ve göz köşelerimizde birikir, kurur ve sertleşir. Sabahları uyandığımızda biz bu sarı renkli çapakla karşılaşırız.

Ancak şunu da unutmamak gerekir, gözlerde oluşan normalin dışındaki aşırı çapaklanmalar bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here