Van Gogh yaşarken sadece bir tablosu satılmış

0
4391

Bazı resim ve eskizleri, dünyanın en tanınmış ve en pahalı eserleri arasında yer alan, 900 suluboya ve yağlıboya resim ile 1100 karakalem resim yapan Vincent van Gogh yaşamı boyunca sadece bir yağlı boya satabilmiş.

37 yıl yaşadı

1853 yılında Hollanda’da doğup 1890 yılında henüz 37 yaşındayken kendini göğüsünden vurarak Fransa’da hayata veda eden Van Gogh yaşamının son on yılında 900 suluboya ve yağlıboya resim ile 1100 karakalem resim yapmıştır. Empresyonizmin öncülerinden sayılan ressamın bazı eserleri günümüzde dünyanın en tanınmış ve en pahalı eserleri arasına girmiştir. Öyle ki Dr. Gachet’nin Portesi adlı eseri 1990 yılında  82,54 milyon $, Sakalsız otoportresi 1998 yılında  71,5 milyon $, İrisler adlı tablosu 1987 yılında 53,9 milyon $ bedelle satılmıştır. Bu örnekleri arttırmak mümkündür.

Resim yapmaya 27 yaşında başladı

van gogh

Resim yapmaya 27 yaşındayken başlayan Van Gogh kariyerinin başında koyu ve kasvetli renklerle çalışmaya başlamış. Paris’te tanıştığı izlenimcilik ve yeni izlenimcilik akımlarının etkisiyle canlı renklere geçmiş. Güney Fransa’da geçirdiği süre zarfında da bugün yaygın olarak tanınan kendine özgü resim tarzını geliştirmiştir. Resimleri ve sanatıyla kazandığı ünün yanında kendi kulağını kesmesi ile de tanınan bir ressamdır.  1888’de ressam Paul Gauguin ile arkadaşlığının bozulması üzerine sol kulağının bir kısmını kesmiş. Daha sonrada ruh sağlığı giderek kötüleşmiş ve yaşamı intiharla sonlanmıştır. Kimi sanat tarihçileri Van Gogh’un kulağının Gauguin tarafından yaptıkları hararetli bir tartışmada  isteyerek ya da kendini koruma amaçlı olarak kesildiğini iddia etmektedirler.

Van Gogh, resim kariyeri boyunca  maddi sıkıntı çekmiş. Kardeşi Theo’dan aldığı maddi destek sayesinde ayakta durabilmiştir. İki kardeşin arkadaşlığı, 1872’den itibaren birbirlerine yazdıkları mektuplarla belgelenmiştir. Van Gogh’un, Theo’ya yazdığı mektup sayısı 600’den fazla iken; Theo’nun, Van Gogh’a yazdığı sadece 40 mektup bulunabilmiştir.

Yaşadığı süre içersinde sadece kasım 1888’de yaptığı The Red Vineyards ( Kırmızı Üzüm Bağları) adlı tabloyu satabilmiştir. The Red Vineyards adlı tablo ilk kez 1890 yılında Brüksel’de düzenlenen Les XX sergisinde sergilenmiştir. Less XX Brüksel’li avukat, yayıncı ve girişimci Octave Maus tarafından 1883 yılında oluşturulan yirmi Belçikalı ressam, tasarımcı ve heykeltıraştan oluşan bir gruptu. Her yıl davet ettikleri yirmi uluslararası sanatçı ile sergi düzenlemekteydiler. Van Gogh’un The Red Vineyard adlı tablosu da 1890 yılında düzenlenen bu sergide yine Less XX üyesi olan Belçikalı empresyonist ressam ve sanat kolleksiyoncusu Anna Boch tarafından 400 Frank’a ( bu günün parasıyla yaklaşık 1,000-1.050 $ ) satın alınmıştır. Resmi satın alan Anna Boch , yine bir empreyonist ressam ve Van Gogh’un yakın arkadaşı Eugène Boch’ un kız kardeşidir. Van Gogh Eugène Boch’un da 1888 yılında bir portresini ( (Le Peintre aux Étoiles) yapmıştır.

The Red Vineyards daha sonra ünlü Rus koleksiyoncu Sergei Shchukin tarafından satın alınmış, ancak Shchukin’in koleksiyonunun diğer parçaları ile birlikte Bolşevikler tarafından kamulaştırılarak Moskova Güzel Sanatlar Puşkin Müzesi’ne verilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here