Venüs te bir gün bir yıldan daha uzundur

0
4568

Venüs güneşe en yakın ikinci gezegendir ve büyüklüğü açısından Dünya ile benzerlik gösterdiğinden Dünya ile kardeş gezegen olarak da bilinmektedir.

Hepimizin bildiği gibi gezegenlerin kendi ekseni etrafında dönme süresi o gezegenin bir günü, Güneşin etrafında döndüğü süre ise o gezegenin bir yılı olarak adlandırılır.

Venüs kendi etrafında 243 dünya gününde, Güneş etrafında ise 225 dünya gününde döner. Yani Venüsün bir günü (243 dünya günü) Venüsün bir yılından (225 dünya günü) daha uzundur.

venüs dünya karşılaştırması

Ayrıca Venüs diğer tüm gezegenlerden farklı olarak saat yönünde dönen tek gezegendir.

Venüs, Güneş çevresinde yaklaşık 224 gün süren dolanma süresine karşın yörüngesinin Yer yörüngesine yakınlığı nedeniyle 584 gün gibi uzun bir kavuşum dönemine sahiptir(Güneş’in Yer ile gezegen arasında kaldığı, yani gezegenin Güneş’in arkasından geçtiği, Yer’e en uzak konumuna iki kez gelme aralığı), gökyüzündeki görünür hareketini tamamlaması bir buçuk yılı geçer.Bir alt gezegen olması nedeniyle ile her zaman Güneş’e yakın konumdadır ve gözlenmesi için en uygun saatler sabah gün doğumundan önce ya da akşam gün batımından sonradır. ‘Sabah yıldızı’ ve ‘akşam yıldızı’ adları bu nedenle verilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here